לתרומות לחץ כאן

משכיר שהביא מתווך שימצא שוכר חלופי – מי משלם

שאלה:

בדיני שוכר ומשכיר. מה הדין אם השוכר יצא לפני הזמן ומוכן לשלם על כל החודשים שלא היה עד שימצאו שוכר חדש. אלא שהמשכיר לקח מתווך שימצא כמה שיותר מהר שוכר חדש ואכן מצא. טוען המשכיר אנא שוכר תשלם לי גם על הדמי תווך ותגיד תודה שמצאנו שוכר חדש כמה שיותר מהר כי אחרת היית משלם על עוד כמה חודשים עד שהיינו מוצאים. והשוכר טוען שאתה המשכיר שילמת למתווך וזה לא עינייני ויכולנו למצוא שוכר חדש ללא מתווך לכן תספוג את זה אתה ולא אני

תשובה:

שלום וברכה,

השוכר צריך לשלם דמי תיווך למתווך שהביא שוכר חלופי. ולמרות שהמשכיר שכר מתווך ושילם לו, חייב השוכר לשלם למשכיר את דמי התיווך ששילם.

בהצלחה.

מקורות:

המתווך שהביא שוכר חלופי פעל לטובת השוכר כיון שהדירה בחזקה השוכר עד לסיום החוזה, וצריך השוכר לשלם עד סיום החוזה, והמתווך שהביא שוכר חלופי עשה פעולה לשוכר. ולכן השוכר חייב לשלם על התיווך מדין נהנה, ולא יכול לפטור את עצמו בטענה שניתן למצוא שוכר ללא תיווך, מאחר ונהוג לשלם על טובה כזו, חייבים לשלם תשלום של נהנה עבור הנאת התיווך.

העובדה שהמשכיר שכר את המתווך ושילם לו לא פוטר את השוכר לשלם מידן 'נהנה'. 

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. מי אמר שהשוכר יצליח להביא שוכר חלופי שיהיה הגון ומקובל על המשכיר? אם אכן יש לו שוכר מיידי שהגון, הוא לא יהיה חייב לשלם דמי תיווך.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל