לתרומות לחץ כאן

קניית מניות אמזון עם חשש איסור

שאלה:

שלום רב,
רציתי לשאול האם מותר לקנות מניות מחברת אמאזון, מכיוון שאפשר למכור ולקנות דרך אמאזון מאכלות אסורות(אבל 53% מהסחורה הנמכרת שם היא על ידי מוכרים חיצוניים ולא על ידי החברה, על פי ויקיפדיה) השאלה האם אסור משום מסחר במאכלות אסורות?
וכן רציתי לשאול האם מותר לקנות מניות של חברת תעופה בארצות הברית( אלסקה איירליינס) שיכול להיות שמחלקים במטוסים מאכלות אסורות לנוסעים?
ואולי זה סחר במאכלות אסורות, ואולי יהודים אוכלים מזה..
תודה רבה!

תשובה:

מותר לקנות מניות של חברות העוסקות בחילול שבת, ועוד יותר קל דין מניות של חברות העוסקות במאכלות אסורות.

מקורות:

על חברות העוסקות בחילול שבת, ראה שו"ת אגרות משה אה"ע ח"א ז, ואינו דומה לעשיית שותפות עמו האסורה כידוע, משום שאין לו אפשרות להביע דעה כמו הבעלים ואין להחשיבו כמסייע על ידי עוברי עבירה, כיון שבודאי יעשו את המסחר גם ללא קניית המניות, וכן דעת הגרי"ש אלישיב בישורון יג עמ' תקכו, ובישורון כ עמ' תקלה האריכו בזה, וע"ע חשב האפוד ח"א סי' פב מנחת יצחק ח"ג א, ח"ה יח, מועדים וזמנים ח"ג רסט בהערה.

על מאכלות אסורות, ראה בהרחבה בשו"ת יביע אומר (ח"ח יו"ד סי' יג) שכתב להתיר שותפות ברשת מלונות שיש להם מלונות רבים גם בחו"ל שיש שם מאכלות אסורות, מהטעם שאין כל אפשרות ליהודי לעסוק בזה בפועל. וראה עוד בשו"ת מנחת יצחק ח"ג סי' א' אות יא. וע"ע שו"ת משנה הלכות ח"ה סי' קב. וראה עוד כאן.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל