לתרומות לחץ כאן

מוהל רופא חילוני

שאלה:

שלום לרב,
האם אסור להשתתף בברית מילה שנעשית על ידי רופא חילוני?
קרובי משפחה החליטו למול את בנם על ידי מוהל רופא חילוני, והזמינו אותו לאירוע, האם הדין שונה אם זה יגרום צער להורים שלי שלא אגיע?
תודה מראש

תשובה:

שלום וברכה

אתה יכול לבוא לברית ככל שיש בכך עגמת נפש להורים, אמנם לעצם הענין צריך לדעת שאם הרופא חילוני הברית פסולה, ולכאורה צריך לעשות הטפת דם ברית, לכן יש לברר היטב מה רמת שמירת המצוות של הרופא [וגם היכן למד למול], ואם אכן הוא מחלל שבת בפרהסיה או חילוני גמור, יש לעשות הטפה, הכל בהתייעצות ובירור רב באופן פרטני לפי פרטי המקרה והרופא.

בשורות טובות.

מקורות:

ראה שו”ע סי’ רסד סעיף א. בס’ אות חיים ושלום (שם סק”ה) כתב אף הוא לפסול מילה הנעשית על ידי רופא שאינו שומר תורה ומצוות, וכתב שהמל על ידם צריך להטיף דם ברית. ויעוי”ש שדחה בחריפות מש”כ בהגה’ רעק”א הנ”ל להקל במילת מומר, והוסיף שלא יתכן שיצאו הדברים מפיו, וכנראה תלמיד טועה כתבם ולאו מר בר רב אשי חתים עליה. בס’ כף החיים (או”ח סי’ שלא סקע”ה) כתב בשם שו”ת מחנה חיים (או”ח ח”ב ס”כ) דלמול ע”י רופאים פורקי העול הוא איסור גמור, ודינו של קטן זה כמי שנימול על ידי גוי לכל דבר וענין, ומי שמניח לו למול בשבת עובר על לפני עיור, כי המומר לא עשה מצוה והוא חילול שבת, וצריך להודיע זאת ברבים. ע”ש.

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. תודה רבה על התשובה המפורטת, לצערי ניסינו לשכנע אותם אך זה לא עזר, לא ביררתי הרבה אך נראה לי שהרופא חילוני גמור וכנראה שהברית פסולה.
    האם זה כמו להשתתף בחתונה עם רב רפורמי?

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל