לתרומות לחץ כאן

דרכון מהיר בערב שבת

שאלה:

הבת שלי מתכננת טיסה לא”י בעוד שבועיים. כרגע היא בטורונטו וכמובן שהיא לא יכולה לעשות את זה שם. היא תצטרך להיות בארה”ב לצורך זה. היא אמורה להגיע לשבת הקרובה לצורך כך. האם יהיה מותר לשלוח את הבקשה בעש”ק כאשר הם יצטרכו לטפל בזה ”בשיא המהירות” ע”מ שיגיע בזמן? מדובר במשרד שמיועד במיוחד לטיפול בבקשה לדרכון מהיר וצריך לקבוע תור מראש ולהראות כרטיס טיסה לשבועיים הקרובים.

תשובה:

שלום וברכה

אני מניח שהיא לא מגיע למשרד חצי שעה לפני שבת אלא ביום שישי בבוקר, כלומר הם יכולים להספיק להכין את זה לפני שבת, ומה שהם בוחרים להשתהות ולעשות זאת בשבת, כן או לא, זה כבר בכלל ההיתר של גוי אדעתא דנפשיה קעביד ומותר, כמבואר בשו"ע בסימן רמד.

הצטרף לדיון

4 תגובות

  1. יישר כוח לרבנים החשובים שליט”א על התשובה המהירה.

    לצורך העניין באותו משרד ישנם שני מסלולים. מסלול אחד זה ”מסלול חירום” שמיועד עבור מי שהטיסה שלו יוצאת תוך 48 שעות ובעבור מקרי חירום בלבד. כמו”כ בעבור מי שהגיש בקשה בזמן אך הדרכון התמהמה משום מה. כמובן שזה מאוד יקר. המסלול הרגיל זה כאמור למי שטס תוך 14 יום והתעצל להזמין בדרך המקובלת בזמן. גם זה יותר יקר מהזמנה רגילה. אבל עקרונית אין דרכון לבו ביום אא”כ מדובר במקרה יוצא דופן. כל בקשה צריכה לעבור אישור רשויות ההגירה וגורמי ביטחון.

    אם לצורך העניין אשלח דואר אקספרס ביום שישי בבוקר כשידוע לכולם שלמרות שטכנית הם יכולים להוציא מטוס להעביר לנמען תוך שעתיים זה לא יקרה והמכתב יגיע ממחרת. אפשר להגיד אדעתיה דנפשיה?

  2. לא הבנתי מאה אחוז את המציאות שתיארת, רק אכתוב את הכלל, כאשר לפי ההסכם איתך הם יהיו מוכרחים לעשות את הפעולה בשבת זה אסור, אבל כשלפי ההסכם איתך יוכלו לעשות את זה גם בזמן אחר, כאשר מדובר ב48 שעות אז 50% מהזמן אינו שבת, אין איסור. דבר מצוי שנותנים לגוי רכב לתיקון ביום שישי אחה"צ ואומרים לו: שמע נא! במוצ"ש חצי שעה אחרי הבדלה אני אצלך! אז אם תיקון הרכב לוקח כמה שעות, ואין אפשרות שיוכל לתקן ביום שישי, זה כמובן אסור.

  3. כאן זה גם לא מציאותי שינפיקו דרכון תוך עשר שעות. יתכן בהחלט שבשעת הדחק גדול זה כן יכול לקרות במחיר מתאים ובהוכחות לשעת חירום. בעצם הפנייה שלי אליהם אני בעצם מבקש מהם לעשות את זה בשיא המהירות.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל