לתרומות לחץ כאן

שילוח ימי בשבת‎‎

שאלה:

שלום וברכה

אני עוסק ביבוא מזון מחו"ל, הזמנתי מן סוכן שליחויות (שאחראי על כל תהליך הייבוא מבית הספק ועד שזה מגיע לארץ) לייבא את הסחורה שלי בשילוח ימי מצרפת, זה הולך שהוא נותן לי הצעת מחיר על כל תהליך היבוא ולאחר שאני מאשר ומזמין אצלו, הוא בודק המקום הפנוי הכי קרוב שיש בספינות והוא מזמין שם מקום, לאחמ"כ הוא מודיע לי מתי זה אמור לצאת ומתי זה אמור להגיע, יצויין שאין מצידו התחייבות על זמן מסוים, והוא בודק זמינות רק לאחר שהזמנתי אצלו השירות, ויכול להיות שאחר ההזמנה צריך להמתין שבוע/שבועיים /שלוש עד שיש מקום פנוי בספינה, ואפי לאחר שהוא הודיע תאריך ההפלגה המתוכנן, אין זה התחייבות מצידו, כי לפעמים קורה שלמעשה אין מקום בספינה ואז זה מחכה לספינה הפנוי הקרוב, אמנם הוא מצידו משתדל שזה יהיה הכי מהר שאפשר, מכיוון שהוא יודע (ואפי' יכול להיות שאמרו לו) שהזמן מאוד יקר לי, ואם זה יקח מדי הרבה זמן אני לא אהיה מרוצה ממנו ואני לא אשתמש בשירות שלו לעתיד, עכשיו, השאלה היא שהוא הודיע לי שהספינה אמור לצאת בשבת, אני לא יודע אם הם יעשו מלאכה במיוחד בשביל הסחורה שלי, מכיוון שהסחורה שלי הוא רק חלק (קצת פחות מחצי) ממכולה שלמה וזה גם לוקח זמן עד שממלאים ספינה עם כל המכולות (נדמה לי שזה לוקח עד שלשה ימים), השאלה הוא אם אני צריך להגיד לו שזה ימתין לספינה הבאה (אני לא יודע מתי זה יהיה) או לא?, ואם אני יכול להניח את זה, האם אני צריך להמתין כשזה מגיע עד שאני מוכר את זה בכדי שיעשו?, ומה נקרא בכדי שיעשו, כאילו שזה הפליג ביום ראשון? או שאני צריך להמתין עד שבאמת היה ספינה אחרת ועם מקום פנוי, שזה יכול להיות שאני צריך להמתין שבועיים שלוש?,(על הספק הזה היית שמח לקבל תשובה בכל מקרה, גם אם אני באמת לא צריך להמתין בכלל)

העניין דחוף אשמח לקבל תשובה בהקדם.

בתודה מראש

בנוסף אבקש אם אפשר לקבל נימוק ומ"מ מפורטים, מכיון שלמדתי קצת עניינים אלו…

תודה רבה

תשובה:

שלום וברכה

לכאורה, אם מצד בעלי הסחורות אין דרישה שזה יצא בשבת ושתעשה מלאכה, ומבחינתכם אתם מוכנים לספוג גם המתנה, אלא שהגויים בעלי הספינה לנוחותם בוחרים לנסוע בשבת, ובמידה ואין חשש מראית העין, כלומר לא ניכר על הספינה לאן היא נוסעת ולמי הסחורה [מסופקני אם זה כך, יכול להיות שקיים כאן חשש זה], אין בעיה. כמו כל קבלן, שבעצם משלמים לו על פעולה קבלנית ולא כשכיר יום, ואת הזמנים הוא בוחר לעצמו ואדעתא דנפשיה קעביד. אבל אם יש דרישה מהם שברגע שהם מקבלים את הסחורה הם צריכים לצאת לדרך תוך מספר ימים שמחייב אותם לנסוע בשבת, זו כבר בעיה. כמו כן, כאשר חלק מבעלי המכולות דורשים זאת מהם [אני מניח שכולם יהודים, שהרי השילוח הוא לארץ], מבחינתם זה בודאי איסור גמור. אם השילוח אינו דוקא לארץ, אלא הם מפזרים בכל האיזור, מצרים לבנון וכו', זה הרבה יותר קל.

בנוגע לספינה של נוסעים יהודיים מבואר בביאור הלכה בסי' רמח שאם הרוב ישראל זה אסור, אבל שם זה נושא אחר לגמרי, שם לא שייכת כל הסברא של אדעתא דנפשיה קעביד.

בהצלחה

הצטרף לדיון

12 תגובות

 1. בסימן רמד הכל מדבר באופן שיש כביכול הנאה, אבל כיון שהוא קבלן והוא עצמו בוחר לעשות זאת בשבת לנוחותו שלו, זה לא נחשב שהמעשה נעשה עבור היהודי אלא זה נעשה לצורך הגוי שלא מעוניין להשבית את ספינתו יום נוסף.

 2. אמנם בקבלן אין בעיה של אמירה לנכרי, אבל ליהנות ממה שעשה בשבת גם מותר? האם זה שונה מן המבואר בסי' רנ"ב סעי' ד,?

  אם מצד חלק מבעלי המכולות יהיה איסור, זה אוסר גם עלי?

 3. ממ”נ אם הרוכש קונה את הסחורה רק כשזה מגיע לארץ הרי זה עדיין לא שלו במשלוח למה שיהיה אסור להם לשלוח עבורו? איזה מראית עין שייך? ואם כבר כשזה יוצא משם למה שלא יהיה בעייה של תחומין? כרגלי הבעלים שנמצאים בא”י

 4. זה רק נדון לגבי אם להמתין בכדי שיעשו, אבל לא שעצם הדבר הוא איסור.
  מה שמצידם אסור לכאורה אינו סיבה לאסור גם עליך.

 5. מאי נפק"מ, הוא לא שליח שלו, ועושה על כרחו בזמן שנראה לו לנכון. אמנם אכן קשה להכריע בזה כיון שהוא יודע מתי יעשה ועל דעת כן נותן לו. אכן ההכרעה בזה לא ברורה לי לגמרי.

 6. אז זה בדיוק השאלה שלי אם אני צריך להמתין בכדי שיעשו, ואם אני צריך מה השיעור של כדי שיעשו במקרה הזה, כאילו שזה הפליג ביום ראשון? או שאני צריך להמתין עד שבאמת היה ספינה אחרת ועם מקום פנוי, שזה יכול להיות שאני צריך להמתין שבועיים שלוש?

 7. לא נראה לי שאני נותן לו את זה על דעת הזמן של השילוח שהוא יקבע, שהרי אני מאשר לו להתקדם לפני שהוא נותן לי זמן, יתרה מזו אפי' לאחר שהוא עדכן אותי בזמנים, זה יכול להתאחר ואין לו שום התחייבות על זה.

 8. בכדי שיעשו זה רק יום אחד. יש מחלוקת שו"ע ורמ"א אם צריך להמתין וגם לדעת הרמ"א זה רק לכתחילה, לדעת השו"ע לא צריך להמתין. אני מניח שלהמתין יום אחד זה לא בעיה בשבילך, ובזה יהיה גם הלכתחילה.

 9. לא הבנתי מה כתבת, אבל אנסה להגדיר, אתה נותן לו אישור להתקדם כפי שנוח לו, כלומר מבחינתך גם אם זה יהיה ביום שלישי זה בסדר, הוא מעדכן אותך שנוח לו לצאת כבר בשבת, זה נקרא שעושה אדעתא דנפשיה. זה שאין לו התחייבות לצאת דוקא בשבת זה לטובתך.

 10. אכן נתכוונתי להגיד לטובתי שהוא לא מתחייב לזמן מסויים. (אני מוסיף עכשיו ש)מצד שני הוא גם יודע שאני רוצה שהוא ישלח את זה בזמן הפנוי הראשון, האם זה גם נקרא אדעתא דנפשיה?

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל