לתרומות לחץ כאן

חיידר שמור ופחות מנוסה או חיידר מנוסה פחות שמור?

שאלה:

שלום וברכה!
אם בצוות הרבנים יש רב שמתמחה בנושא חינוך, אשמח לשמוע דעה בנושא דלקמן.
ב"ה הילדים לומדים בת"ת שבו התלמידים נבחרו בקפידה שבאו ממשפחות בני תורה מובהקות. כך שב"ה לא נתקלים בבעיות כמו פתיחות בנושא תקשורת, תספורות לא ראויות, שפה לא מכובדת. וב"ה אנחנו שמחים בזה מאוד. דא עקא, שלת"ת זה לענ"ד אין ידע טוב בחינוך, הצוות לא מנוסה, וניכר למתבונן מהצד, שחסר הרבה ידע, וק"ו שאינן יודעים היטב, לטפל בקשיים של הילדים, ולענ"ד "חונקים" יתר על המידה את הילדים (לא בצורה חריפה מדי, כך שזה בגדר הנסבל). לעומת זאת יש תלמוד תורה אחר, עם הרבה ניסיון, הרבה הכלה לילדים, מבינים מאוד לנפש הילד, אך החסרון שהרמה הלימודית פחותה בב' דרגות, וגם המשפחות והמלמדים בהרבה יותר פתוחים (אין הכוונה למכשירים טמאים ממש, אלא לדוג' אייפונים חסומים להורים, טיב שירים וכו'). ילד שנמצא בת"ת הראשון ונתקל בקשיים, האם כדאי עדיין להתאמץ לעשות כל מאמץ הן בשיעורים פרטיים, הן בהוראה מתקנת, או להעביר אותו, ושם כבר יקבל הכל?

תשובה:

שלום וברכה

אני הייתי עושה כל מאמץ וכל השקעה להשאיר אותו ב"ת הראשון, חברה גרועה זה נזק שקשה לתקן, אני משוכנע שגם בת"ת הראשון יש מחנכים כאלו וכאלו ותמיד תמצא את האיש הנכון במערכת, אם תעקוב ותציף את הקושי של הילד ישמחו לבוא לקראת ולטפל בבעיות, ואם תביא הנחיות מאיש מקצוע מה צריך לעשות יעשו בשמחה, מדובר בודאי באנשים טובים שרוצים לעשות טוב. אתה צריך פשוט להיות יותר מעורב, הרבה להחמיא ולהמנע מביקורת שגורמת עלבון והתקשחות, המון מחמאות תוך כדי העברת המידע שיש לך על הילד ועל הדרך שהוא נזקק לה. אם תראה שכל זה עדיין לא הולך תשאל שוב לקראת שנה הבאה.

אגב מנסיון עם ילדי ובכלל, כל ילד יש לו שנים טובות יותר ופחות, הקליק עם המחנך זה דבר בלתי צפוי וקבוע, וגם מחנך מנוסה וותיק עם ילד אחד מצליח יותר ועם אחר פחות, צריך אורך רוח הרבה מעקב, הכי פחות היסטריה שאפשר, והכי הרבה עזרה יעילה.

רוב נחת!

הצטרף לדיון

תגובה 1

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל