לתרומות לחץ כאן

משכיר דירה גוי ויש צורך להביא בעל מלאכה בשבת

שאלה:

מה הדין בבעל דירה/מתווך בחו"ל שיש שוכרים גוים ולפעמים מתעורר צורך להביא פועל כגון חשמלאי וכדו' אז בעל הבית/מתווך משאיר בתא קולי שאנו סגורים היום, ואם אתם צריכים חשמלאי חייגו לפלוני, ואחר השבת בעל הבית משלם לפועל. מה דינו

תשובה:

ככל שהחשמלאי הזה הוא בעצם שליח שלכם ועושה עבורכם, אם הוא מחוייב לעשות זאת בשבת, כלומר זה סוג מלאכה שחייבים לבוא מידי לסדר, זה לא משהו שניתן לדחות למוצ"ש והוא זה שמחליט לעשות זאת בשבת… זה אסור. כמו כן, גם מלאכה קבלנית שנעשית עבורכם מותרת רק אם היא נעשית בביתו של הגוי ולא כשהיא נעשית בביתו של הישראל, משום מראית העין.

לכן, מה שאפשר לעשות לפי דעתי, הוא דבר אחר, לתת דף הנחיות לשוכרים, שלפיו באם יש בעיה והם לא משיגים אתכם מכל סיבה שהיא, וכגון בשבת שאתם לא עובדים, אתם מתחייבים לשלם להם את הנזק, כלומר הם יביאו בעלי מלאכה על פי שיקול דעתם, אתם יכולים לתת המלצות, אבל הם מביאים אותו וההתחייבות היא שלהם כלפיו, ואתם תשלמו להם את ההוצאות לאחר השבת. אם לנוחותם הם רוצים לסכם שהכסף יגיע ישירות מכם זה בסדר, אבל לא אתם שכרתם את הבן אדם, הוא לא פועל עבורכם.

באופן כזה של התנהלות גם מן הסתם לא גזרו מראית עין, גוי שגר בבית הישראל ונוהג בו כבעלים ומביא בעל מלאכה מדעת עצמו, אין בכך איסור.

מקורות:

ראה בשו"ע ומשנה ברורה בסי' רמד כל פרטי דין זה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל