לתרומות לחץ כאן

קריאה בתורה במנין נשים

שאלה:

שלום כבוד הרב אז אני גר בניו יורק ויש מניין נשים אבל הבעיה במניין נשים זה שהם עולים לתורה וקוראים בתורה אתה יכול להגיד לי כמה הוכחות למה אסור לנשים לקרוא בתורה?

תודה רבה שי

תשובה:

שלום וברכה

בנושא הזה של עליית נשים לתורה יש שני אופנים וכמה נושאים חלוקים. מנין נשחם הוא דבר שאינו קיים כלל ביהדות, כלומר אשה אינה מצטרפת למנין ממילא גם אם יהיו בבית הכנסת מאה נשים יהיה לזה דין של תפילת יחיד שאין בה קריאת התורה. כל דבר שבקדושה כמו חזרת הש"ץ קדיש קדושה וגם קריאת התורה נעשה רק בתפילה בציבור ולא בתפילת יחיד, ולכן אם עושים קריאת התורה כזו בברכה היא ברכה לבטלה.

לגבי אשה שרוצה לעלות במנין של גברים, בשו”ע או”ח סי’ רפב סעי’ ג’ כתב כי אשה אינה עולה לתורה מפני כבוד הציבור. וברור בפוסקים שם שלא מועיל על כך מחילה (ראה פרי מגדים סי’ קמא ס”ק א’, וכן בברכת אברהם מגילה כג,א), דבר זה לא משתנה לפי הדור… כיון שהוא מגוף תקנת חז"ל. כלומר חכמים הפקיעו את האפשרות הזו.

לדעתי, דבר החשוב ביותר שצריך להבין כאן, והוא הסיבה להתקפה החריפה על ענין זה, אינה משום החשבונות ההלכתיים שדיברנו, יש עבירות יותר חמורות לצערינו, אלא מה שעומד מאחורי הענין הוא שיש כאן עיוות חשיבתי שיש בו שמץ של כפירה בלי ספק! לפיו השויון בין אשה לגבר מבטל את החילוקים שראו חז"ל והתורה עצמה לעשות בין גברים לנשים, והוא בעצם סתירה מוחלטת לכל ההתבטלות שצריך כל יהודי לחוש למול פסיקות ההלכה ורצון התורה. יהודי הוא עבד ה'! היהדות אינה מקום לחוויות תרבותיות וגם לא חוויות רוחניות, למרות שהן קיימות והן עצמן חלק מהעבודה הנדרשת, אבל זו לא המהות, זו רק הדרך, המהות היא עבדות והתבטלות לרצון ה'. ואם נקבע על פי ההלכה שאשה אינה עולה לתורה ולא מניחה תפילין ולא לומדת גמרא, אז כך צריך להיות. כל אחד ממלא את תפקידו, אין בכך התנשאות חלילה אלא להיפך התבטלות מוחלטת של כולם גברים ונשים כאחד לרצון ה'. וזו הנקודה המרכזית.

 

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל