לתרומות לחץ כאן

העלאת זקן במעלית בשבת על ידי גוי

שאלה:

אנחנו מתעתדים להיות בשבת במקום שצריך לעלות לקומה חמישית.
הסבא – אדם בגיל 83.
יש למשפחה עובדת זרה.
העובדת הזרה תעלה במעלית בכל מקרה. בשביל עצמה.
האם ניתן מראש להגיע למקום על דעת שהסבא יעלה עם העובדת הזרה במעלית? (מדובר על עליה אחת. לא ירידה).
אלמלא הוא יעלה איתה במעלית, הוא לא יוכל לעלות במדרגות. כלומר, הוא לא יצא מהבית אם אין את הפתרון של העובדת הזרה והמעלית.
כלומר, האם מותר שהיציאה של הסבא בשבת היא על דעת כך שהחזרה עם העובדת הזרה?

תשובה:

שלום רב.

כאשר מדובר בצורך שאינו חיוני, כמו ללכת לבית הכנסת או לטייל, אזי, אם ישנה אפשרות סבירה להוריד את הזקן במדרגות והעובד הזר הגוי מוריד אותו במעלית כדי להקל על עצמו, מותר אם לא אומרים לו בצורה מפורשת להוריד במעלית. אך אם אין אפשרות כלל להוריד במדרגות אסור. ויש אוסרים בכל מקרה, גם כשיש אפשרות לעשות זאת ברגל.

כמובן שכאשר מדובר בצורך חולה, כלומר, לצורף רפואתו הוא נדרש לצאת וכדומה, מותר לעשות זאת על ידי גוי כדי אמירה לגוי לצורך חולה שאין בו סכנה, אבל בדרך כלל לא זה המקרה.

תשובה זו מתייחסת לנושא של הפעלת המעלית, אין לי מושג האם יש השפעה לעצם כובדו של הישראל על המעלית ואם יש בכך תוספת חשמל וכדומה, שאז זה מחמיר את הבעיה, ובענין זה יש שחילקו בין עלייה לירידה, וכדאי להתייעץ פרטני לפי סוג המעלית, עם המכון הטכנולוגי להלכה של הרב הלפרין.

מקורות:

ארחות שבת פכ”ג סנ”ד וכך מורה הגרי”ש אלישיב זצ"ל, ובכף החיים שלז,כא כתב סברא זו שכשיכול הנכרי לעשות בדרך היתר אין הישראל צריך למחות בו אף אם עושה בדרך איסור. וכן בשמירת שבת פ”ל סכ”ה התיר לומר לנכרי להעלות חפץ לקומה עליונה של בנין רב קומות אף שידוע שישתמש לצורך כך במעלית מכיון שיכול לההעלותו במדרגות.

אך דעת הגר”נ קרליץ לאסור בכל מקרה כיון שעושה את המלאכה בגוף הישראל. ולכאורה גם בדברי המנחת יצחק ח”ד סימן כ”ה מבואר שיש לאסור כיון שנראה כשלוחו.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל