לתרומות לחץ כאן

לשלם חוב לאיש מקצוע שלא ערך פרוזבול

שאלה:

רציתי לשאול אם הזמנתי אדם שיעשה לי מדידה בחודש תמוז לצורך בניה ואמר שאשלם לו בהזדמנות כשיהיה באיזור, לאחר מכן כמה פעמים התקשרתי אליו בשביל לשלם ואמר שהוא יצור איתי קשר כשיהיה באיזור ,ומאז לא יצר איתי קשר ובינתים כבר היה ר"ה שכנראה לא עשה פרוזבול האם אני חיב ליצור איתו קשר (אולי מדין השבת אבידה) או שאולי אסור לי כי אולי צריך להגיד לי שהוא משמט או שזה כלל לא נקרא חוב שמשמט

תשובה:

שלום וברכה,

שכר שכיר אין השמיטה משמטת, אלא אם זקפו את החוב במלווה, וכיון שלא קבעו זמן פירעון אין השמיטה משמטת וחייבים לשלם לפועל את שכרו.

בהצלחה.

מקורות:

כתב השו"ע  סימן סז סעיף טו: "שכר שכיר, אינו משמט. ואם זקפו עליו במלוה, משמט". נחלקו הראשונים בגדר זקיפה במלווה י"א משעה שקבע זמן לפורעו. וי"א משעה שסיכם בפנקסו את החוב. הרמ"א (שם סעיף יד) הביא את שני שיטות הראשונים. במקרה הנ"ל שהפועל לא קבע זמן לפירעון אלא אמר שיצור קשר לגבי התשלום, לפי השיטה הראשונה אין השמיטה משמטת. וכיון שיש ספק אם השמיטה משמטת ולפי השיטה הראשונה אין השמיטה משמטת, חייב הלקוח לשלם את השכר לפועל, כדין כל ספק בשמיטה שנוקטים שחייב לשלם, כמבואר בב"י במלווה לעשר שנים שהולכים אחר קולא לתובע וחייב לשלם. וכאן יש סברה נוספת שהתומים חולק וסובר שהעיקר כשיטה הראשונה שהעובד קבע זמן לפרעון החוב. ולכן יש חובה לפרוע את החוב לפועל.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל