לתרומות לחץ כאן

הקפדה על הגייה מדוייקת של ח' וע'

שאלה:

אני קורא כשנה בתורה בשאיפה לדעת לקרוא את כל התורה . האם אני צריך להתחיל ולנסות להגות בח' וע'? כמובן שאינני רגיל בזה אך זה לא יהיה לי קשה מדי. מסביבי ניכר שהמקפידים כן משתדלים אבל בכל זאת יש רבים שהם גם יראי שמיים שאינם מקפידים בכך. אשמח שתפרט כמה שיותר בנושא כי יש לו השלכות גדולות לדרך הקריאה בתורה שלי ובתפילות. תודה רבה!!

תשובה:

שלום וברכה

בני אשכנז לא נהגו להקפיד בכך, ולכן, כפי ששמעתי מהגאון רבי אברהם פרבשטיין זצ"ל ראש ישיבת חברון, אין כל ענין להקפיד בכך, כיון שכך היא ההגייה הנהוגה בין בני אשכנז. כמובן מי שמשבש גם באופן שאינו מקובל צריך להקפיד, דומני שההבדל בין ה' לא' מקובל גם אצל בני אשכנז בעוד שהע' הגרונית אינה מקובלת. אמנם בני ספרד נהגו להקפיד על כך, ונראה לי שאם אתה קורא בתורה לבני ספרד ודאי יש להקפיד על כך, שהרי אתה שליח לציבור שנוהגים בכך.

בהצלחה רבה

מקורות:

ראה שו"ע סי' נג סעי' יב: אין ממנין מי שקורא לאלפי"ן עייני"ן ולעייני"ן אלפי"ן. ובמשנה ברורה שם ס"E מז ואם כולם מדברים כך מותר להיות ש"ץ.

הצטרף לדיון

5 תגובות

  1. לא ירדתי לסוף דעתו של הרב,מה הכוונה אין ענין.אם היהודי יכל פיזית לתקן ולקרא ח ו ע כמו התנאים והאמוראים וצפונה אז למה לא לאפשר?

  2. יישר כוח לשואל. הזכרת לי. שנים שאני תמהה איך אפשר להבדיל בין הרים לערים בלי לדקדק בהגיה. שינוי משמעות.

  3. תגובתך מסגירה את רצונך הטוב לחקור ולהבין באמת מה שהגאונים,הראשונים,האחרונים וכו……כתבו על קדושת וחומרת העניין. לכן אאחל לך שימחה ,בריאות ואושר.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל