לתרומות לחץ כאן

לשון הרע על אדם העובד בבית עסק ואין איתו היכרות קרובה

שאלה:

לכבוד הרב,

אם אני מדבר עם חנות/חברה וכו' עם מוכר/נציג, טכנית אני לא מכיר אותו, אבל אם יש לי שיחות איתו בהמשך בנוגע למוצר שמוכר וכו'.
1. אם אני מדבר על דבר לא טוב שעשה לי (דבר נכון) כאשר האדם ששומע את זה כלל לא מכיר אותו, מתוך ההכירות בלבד שתיארתי אין בזה לשון הרע?
2. אם האדם השני ששומע עליו מכיר אותו בדיוק כמוני (למשל ביחד הלכנו לעשות את העסקה) ומדי פעם מדברים עם המוכר בקשר למוצר שמכר וכו'
זה ייחשב לשון הרע אם נדבר עליו אני והוא על דבר שלילי שעשה לנו (כלומר זה כבר היכרות עם בנאדם נחשב אותם דיבורים/פגישות מתמשכות עם המוכר?

תודה

תשובה:

ודאי יש בכך לשון הרע גמור, לא רק בגלל ההיכרות החלקית הזו, אלא בגלל שהוא מייצג את החנות וכל דיבור בגנותו גורם נזק לבית העסק שבו הוא עובד.

יום נעים.

הצטרף לדיון

4 תגובות

 1. לכבוד הרב,
  1. אבל הדיבור הוא לא ברבים, ואומר את זה נניח רק לאח שלי או משהו דומה, ומה גם מדובר על דבר שלילי שעשה ובנוסף אדם שלא שומר תו"מ (אם זה משנה) אז למה זה לשון הרע גמור?

  2. ואם אכן זה לשון הרע, האם כל דיבור על צוות רפואי (ביננו בין בני המשפחה) על איזה פעולה לא טובה שעשתה האחות/הרופא לשון הרע?

  3. עדיין לא הבנתי אם אותו אדם ששומע עליו לא מכיר אותו בכלל (ואני לא מפרסם אותו אלה מדבר מה עשה לי איזה מוכר פלוני או נציג מחברה שכן אומר את שמה שאולי להרחיק את אותו קרוב ממנה) למה זה בגדר לשון הרע?

  תודה

 2. לשון הרע זה לא רק ברבים.
  לשון הרע לתועלת על איש צוות מותר, שלא לתועלת אסור.
  לשון הרע זה גם על בית עסק. כי זה גורם להם נזק.

 3. לכבוד הרב,

  יש פה שני דברים שחדשים לי וידוע לי אחרת לפי פסק הלכה ששאלתי רב בעבר.

  1. אם אני מדבר עם אדם נוסף כאשר לאדם הזה אין כל קשר והיכרות (וגם אני לא מזכיר שמות וכו') בשיחה, על משהו שעשה שאדם שיצא לי להכיר (אם זה דבר חריג, אם זה ח"ו משהו אישי לא טוב שעשה לי או כל דבר אחר סתם דבר חריג שרוצה להגיד שפגשתי היום) יש בזה לשון הרע למרות שאין כל היכרות ואיזכור מזהה של אותו אדם?

  2. אם בסתם שיחה אני מדבר עם אחיי, ואומר היום אחות קופ"ח פלונית אמרה לי כך וכך (לא דבר חיובי) או המוכר בחנות מכר לי סחורה במשקל לא טרייה וכו' שבדברים האלה לאחיי לא בהכרח יהיה תועלת מהם, וזה רק להזכיר על איזה דבר חריג או משהו שהפריע לי אישית, בדוגמאות מאין אלו יש לשון הרע גמור?
  3. בכל זה אין חילוק אם הדיבור היה על אדם שבוודאות לא שומר מצוות (למרות שאני יודע שיש על זה חילוקי דעות האם יצא מכלל עמיתך וכו' אבל באופן הכללי)?

  4. הדבר הכי חשוב, במקרה של דיבורים כאלו בעברים שנחשבים פסולים הרי הרבה פעמים לא זוכרים על מי דיברנו לשון הרע (שזה לא אדם יחידי , אלה חברה מסוימת עובד מסוים מארגון וכו') אז בנוסף לזה שצריך להפסיק לעשות את זה, התשובה על זה לא באמת אפשרית (כמו עם המשל של חבילת השטרות שפוזרו ברחוב, ועכשיו צריך לאסוף אותם) אז נשארים עוונות של בן אדם לחברו שלא ניתן לתקן (אולי רק תפילה שלהכניס בלב כל האנשים שחטאתי נגדם כאלו דברים שהשם יעורר אותם לסלוח לי מעצמם)?

  תודה

 4. 1. זה משהו אחר, כאן יש איזכור, זה המוכר בית עסק פלוני [לא כדאי לך לקנות שם…]
  2. כאשר מדובר בבית עסק מסויים שניתן לזהות או את האיש או את העסק ולגרום בכך נזק – אסור.
  3. כדאי להמנע.
  4. חוזרים בתובה ובורא עולם אוהב את מי ששב אלו באמת.
  העיקר להזהר מהאיסור אבל בלי לחצים וחרדות. הכל בשמחה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל