לתרומות לחץ כאן

האם קטן אפשר להפקיר ?

שאלה:

שלום לכולם הרב שליט"א

נהי דקטן אינו יכול להקנות לאחרים כשהקנו לו משהו, אבל להפקיר משהו כשאינו רוצה עוד האם יכול או לא שנא להקנות לאחרים ולא שנא להפקיר כי הוא יכול לקבל משהו כאשר מקנים לו אבל לעולם אינו יכול להוציא מרשות?

ואחרי שעשו תקנה שקטן מעל גיל ו' יכול למכור דברים כדי חייב, האם תוך כדי תקנה זאת כוללת להפקיר? דמשמע נהי שאינו יכול להקנות (בחינם דרך מתנה- שזה לא כדי חייו) לאחרים מ"מ אם נאמר שיכול להפקיר אז יש כאן פתרון שאחרים יקחו משהו ממנו דרך הפקר.

לכאורה לא נראה מ"מ באנו לשאול כי יש מ"מ למעשה כגון ילד המקבל צ'יפס מן הבית ספר דהיינו סתם הקנו לו והרי שלו ואם אינו חפץ לאכול הצ'יפס עתה ואביו ירצה את זה הרי שאי אפשר להקנות לו, אבל אם יפקיר אז אביו תוכל לאכול ממנו. והשאלה צדדית היא נהי שאינו יכול להקנות סתם אבל דבר מאכל לא מסתבר שנכלל בזה, לכן נשמח לקבל בירור.

תודה

תשובה:

שלום וברכה,

קטן לא יכול להפקיר ולא למחול ולא להתייאש. אבל יכול לתת מתנה. ולכן קטן שקיבל פרס מותר לו לתת את המתנה ולא משום הפקר אלא משום שתקינו שממכרו ממכר ומקחו מקח ובכלל זה שיכול לתת מתנה.

בהצלחה.

מקורות:

קטן אינו בר יאוש כמבואר בשו"ע סימן רס ס"ו. וראה בשולחן ערוך הרב מציאה ופקדון סעיף ז: וכן אם הבעלים הם יתומים אסורים התמרים אפילו בסתם שהקטנים אין יאושם ומחילתם כלום אף על פי שבודאי יתייאשו וימחלו גם כשיגדלו (ומכל מקום אם נתן הקטן מתנה מרצונו מתנתו מתנה מתקנת חכמים כדי שישאו ויתנו עמו הבריות). 

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל