לתרומות לחץ כאן

הכנסת אורחים – שכנים וידידים

שאלה:

אני רוצה לקיים מצוות הכנסת אורחים,
האם שכנה, זה נחשב??
כי המצווה נותנת לי כח, לארח.
כי זו טירחה לארח.

הראו לי מקור זה
בספר החיים לאחי המהר"ל פרנסה וכלכלה פ"ג כתב להדיא שיש מצות הכנסת אורחים אף כשמזמן שכנו ומיודעיו לסעוד עמו ולכן ראוי לאדם לקרב שכניו ומיודעיו אפי הן עשירים יכניסם לפעמים לביתו כדי לכבדם וזהו מצות הכנסת אורחים שאדם אוכל פירותיהן בעוה"ז והקרן קיימת לעולם הבא שהנותן אכסנאי לאורח שבא לא מקרי הכנסת אורחים כי האורח מאליו הוא בא והוא לא הכניסו וכו', וכן היה המנהג בימים קדמונים כמו שכתוב כי זבח משפחה לנו (שמואל א' כ'), ומחזקת את האהבה בין איש לרעהו, וזהו הסעודות שאנו עושים בחנוכה כי העושה סעודת חיוב כגון מילה אין מחזיקין לו טובה משא"כ בזה.

תשובה:

שלום וברכה

פשוט וברור שזה כך, מצות הכנסת אורחים היא לא מצות צדקה וגדריה, אלא שאדם פותח ביתו בפני כל מי שזהב משמח אותו לבוא ולהתארח אצלו, וכך הוא מרבה באהבה, בנתינה בחסד ובקירוב לבבות.

תזכי למצוות.

הצטרף לדיון

6 תגובות

  1. זו מצווה אדירה של חסד והארת פנים ליהודי, אבל לא בטוח שיש כאן הכנסת אורחים, כי יש פוסקים שלפיהם מצוות הכנסת אורחים זה בדווקא אם באים מחוץ לעיר ודואג להם לא.ש.ל (אכיחלה, שתייה, לינה)

  2. אינני יודע למה כוונתך, מי זה אמר שאכילה לבד בלי לינה אינה הכנסת אורחים? עכ"פ ברור שיש דרות שונות בהכנסת אורחים, ואינו דומה נתינת לחם לאדם רעב לבין אירוח אדם עשיר וכו', אבל כל הדברים הללו בכלל המצוה בדרגה זו או אחרת.

  3. בדברי הרמ"א מבוארת הגדרת "אורח", וז"ל: "וכל שבות שהתירו משום צורך מצוה מותר גם כן לצורך אורחים. ולא מקרי אורחים אלא שנתארחו אצלו בביתו או שזימן אורחים שנתארחו אצל אחרים, אבל כשזימן חברו לסעוד אצלו לא מקרי אורחים"

  4. אין לדייק עד כדי כך, עד כמה שכתב שהתירו שבות לצורך "אורח" אמר שלא מיקרי "אורח" אלא אם הוא עני. אינני חושב שצריך ראייה לכך שהכנסת אורחים ששמחים לבוא וזה עושה להם טוב ויש בזה חסד, דפשיטא שיש בזה מצוה.

  5. אני לא מתווכח שזו מצוות חסד גדולה ונפלאה (כמו שכתבתי בראשית דבריי בתגובה הראשונה, רק אני מציין שמצוות הכנסת אורחים ממש נראה שלא מקיים בלי א.ש.ל.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל