פדיון כפרות באתר דין לחץ כאן

קבלה טובה – נדר / גירושין

שאלה:

שלום וברכה לכבוד הרבנים
בבקשה כמה שאלות
1. אם אדם היה מדליק נרות שבת בנרונים ולאחר מכן החליף לשמן זית יכול לחזור לנרונים במידה ורוצה או אם נגמר לו השמן זית או משאר סיבות ?

2. ידוע הדבר שזוג שמתחתן הנשמות היו חצאים והתחברו לאחד – מה קורה במצב של גירושין חלילה ולאחר מכן מתחתנים עם אישאישה אחרת איך זה מסתדר ?

3. מה עמדת התורה ביחס לגירושין ?
אני יודע שזה מאוד נורא השאלה אז מדוע התורה התירה את זה ?

תשובה:

שלום וברכה

1. באופן כללי, ביחס לכל מנהג טוב שאדם עושה, אם היתה כוונתו לעשות זאת בקביעות זה נחשב לנדר. אבל בשביל זה אנחנו עושים מודעה בהתרת נדרים בערב ראש השנה בה אנחנו מבטלים מכאן ולהבא את כל הנדרים, אז נכון שאנחנו לא סומכים על מודעה זו לגבי נדרים ממש, אבל לגבי הנהגות טובות סומכים על כך, כפי שהסברנו כאן.

2. אין לנו עסק בנסתרות, ואינני יודע להסביר מה קורה בעולם הנשמות, באופן כללי אכן נחלקו תנאים האם מותר להתגרש כאשר אין לכך סיבה הלכתית המחייבת [לדעת בית שמאי רק אם האשה בגדה בבעלה והלכה עם איש אחר שאז היא נאסרת לבעלה – יש לגרשה, ולבית הלל, מותר להתגרש בכל מקרה שבני הזוג בעצם מיצו הכל והם לא יכולים לחיות יחד]. באופן כללי האמונה שלי בה' יתברך אומרת, שאם אכן נהגו על פי דין, ולא התגרשו בקלות דעת אלא מתוך שיקול והכוונה וייעוץ נישואין שהגיע למבוי סתום וכך ההמלצה אליהם, אז זה לא היה הזיווג הנכון!

3. בגמרא נאמר שהמגרש אשתו ראשונה מזבח מוריד עליו דמעות, כלומר, זה לא המצב הטבעי שאמור להיות, וזה כאב גדול לאדם ולשכינה עמו, שאף היא כואבת את כאב הבית שהתפרק, החלומות שנגוזו וכו'.

בשורות טובות ישועות ונחמות.

מקורות:

הצטרף לדיון

תגובה 1

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל