לתרומות לחץ כאן

בשר ודגים יחד בתנור

שאלה:

חממו אצלנו בטעות דג ועוף בב”א כאשר התבניות מכוסות אך לא הרמטית. היה מונח עליו הכיסוי בלי שיסגור את הצדדים. מה דינם? ומה דין התנור?

תשובה:

שלום וברכה

כיון שהיה מכוסה בדיעבד אפשר לאכול. בסופו של דבר הכיסוי הזה מבטל את עיקר האידוי, וכן לא ברור שבתנורים שלנו יש זיעה. להבא כמובן יש להזהר לא לעשות זאת.

מקורות:

ישנם בתנורים ב’ חששות מצד זיעה ומצד ריחא, ודנו אחרונים בתנורים בזמננו אם יש לחשוש לזיעה בתוך התנור [ענין הזיעה נוצר מכח פגישת חום וקור כידוע, ובתנור שכולו חם אין האדים ממשיים כ”כ, והנידון אם יש להקל לומר שאין זו זיעה הגורמת לאיסור], ובשם הגרי”ש אלישיב זצ”ל מביאים להחמיר לחשוש לזיעה בתנורים, [ויש לזה סמך מדברי המג”א הלכות הגעלת כלים אור”ח תנ”א]  ובשם הגרח”פ שיינברג זצ”ל מביאים להקל. [ויש לזה סמך מיור”ד סי’ ק”ח ובצדדי השאלה יש להרחיב, ואי”ה חזון למועד].

ויש חשש נוסף בתנור קטן וסתום מצד ריחא המבואר בפסחים עו,ב וביור”ד סי’ ק”ח סעי’ א’ לשיטת הרמ”א להחמיר דאף דיעבד ריחא מילתא בתנור קטן וסתום [ושעור גדול היינו מחזיק י”ב עשרונים ובאופן המדידה נחלקו אחרונים עיין יור”ד סי’ צ”ז בפת”ש ופרמ”ג שם ובחכ”א ריש כלל ס”ב ובבינ”א שם, ושמעתי ממורה הוראה שתנורים ביתיים הרגילים מצוי שיהיו מהם גדולים], ומפני חששות אלו אין לאכול את התבשיל עם חלבי, ונראה שכך הוא גם לגבי דגים ובשר.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל