לתרומות לחץ כאן

מה עושים כשהבעל מפסיק לשמור מצוות?

שאלה:

שואלת בשביל מכרה שבקשה לשאול – זוג שנשאו כחרדים אבל לאט לאט הבעל מפחית בשמירת המצוות. כמה נדרש מהאשה להקפיד על המצוות שלו. האם יכולה לסמוך עליו כשמכין לה אוכל (חוששת שלא נטל ידיים לפני). טהרה – היא משתדלת לשמור אבל הוא לא שומר נגיעה ולא מעודד אותה בכיוון של טבילה וכו'. האם צריכה להתגרש ממנו?
אשמח לתשובתכם המהירה
ישר כח

תשובה:

שלום וברכה

השאלה הכואבת הזו אינה פשוטה כלל וכלל. מדובר בהתמודדות יומיומית לא קלה, הנושא אינו לאו דוקא זה ההלכתי שציינת, שזה אין צורך לחשוש כל כך, גם נגיעה בלי נטילת ידים אינה איסור של ממש, ומה שאינו מעודד אותה לטבילה זה קושי נפשי אבל לא הלכתי, כל עוד היא חזקה בעצמה. כמובן אין לאפשר לו לגעת בה בימי האיסור בשום אופן, הוא חייב לדעת שכשם שהוא מצפה שהיא תכבד את אמונותיו כך הוא חייב אבל חייב לכבד את אמונותיה! אין כל מקום להתפשר בענין זה, ולא רק מהבחינה ההלכתית אלא גם מהבחינה הזוגית.

אמנם, עצם הדבר מצריך הרבה מחשבה והוא תלוי בהרבה מאוד משתנים, יש ילדים אין וכו'? יש כאן כמה נושאים למחשבה: 1. מה זה גורם לה? האם היא מרגישה שהוא משפיע עליה לרעה באופן שהיא עלולה ללכת בעקבותיו באם לא תתגרש? 2. האם נוכחותו בבית יוצרת השפעה יומיומית רעה על הילדים? 3. באיזה גיל הילדים ואיפה הם בכל הענין? 4. מה כל זה עושה להם בזוגיות? האם יש כבוד הדדי או שיש מלחמות עולם בבית? אם יש כבוד ויש רוממות מצידה ויש סיכוי שבסוף גם הוא יתקרב זה נושא אחר לגמרי, ואם יש מלמחות עולם ובלאו הכי כל שלום הבית התערער, הוא אינו מכבד את רצונותיה ועושה דברים להכעיס זה שוב נושא אחר.

לכן, בכל ההתייחסות לנושא ברמה הפרקטית האמונית, הן מצד לחיות יחד הן מצד השיקול אם לפרק את החבילה, יש להכיר היטב מקרוב לכוון ולהדריך, ולא נוכל במסגרת זו לקבוע דברים בענין. חייבים להתייעץ עם אישית קרובה אדם בן תורה ובר דעת.

בשורות טובות.

מקורות:

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל