לתרומות לחץ כאן

לא תחמוד

שאלה:

שלום כבוד הרב.
אם מישהוא רוצה להשאיל חפץ מחבירו זה לא בגדר של לא תחמוד?
ועוד אם משאילים משהוא למישהוא אחר יש בלאי. מישהוא מצליח לשמור ולהחזיר במצב דומה למה שלקח ומישהוא מחזיר אם מצב מאוד משומש ובגלל זה לא תמיד יש רצון גדול להשאיל חפצים ואחרי זה לחפש איך לסדר אותם לתפקוד יעיל בחזרה. האם אפשר לשנות ולהגיד שאין או הדבר לא זמין כרגע בכדי שהאדם לא יפגע שאני לא רוצה לתת לו?

תשובה:

שלום וברכה,

איסור לא תחמוד כשעושה נגד רצון הבעלים – שמפציר עליו עד שמוכר, ומסתבר שגם אם שואל ממנו את החפץ היינו שחומד את הדבר לעצמו ורוצה לקחת את החפץ לעצמו. מפציר בחברו שישאיל לו את החפץ ובעל החפץ לא משאיל ברצון, עובר השואל באיסור לא תחמוד.

בספר תתן אמת ליעקב כתב שאם מסרב להשאיל לחברו יכול לומר שאין לו, והכוונה שאין לו כדי לתת.

בהצלחה.

מקורות:

לא תחמוד – שו"ע סימן שנט.

תתן אמת ליעקב חלק ה סימן קכט מביא בשם הגרש"ז אוירבך שאם מבקשים ממנו חפץ בהשאלה ומתבייש לסרב, יכול לומר שאין לו, והכוונה שאין לו כדי להשאיל. והביא שגם הגרח"ק קנייבסקי הביא שכך סבר אביו בעל הקהילות יעקב. והביא מעשה מהחפץ חיים שהקנה את כספו לרב כהנמן כיון שבאים הרבה אנשים לבקש צדקה ולא יכול לתת לכולם, ולכן הקנה לו את מעותיו כדי שיוכל לומר למבקשי הצדקה שאין לו כסף.

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. תודה כבוד הרב!
    אפשר לשנות בכדי שלא יפגע?
    אם נגיד "שאין" לא תמיד יאמינו כי מרגישים שיש.
    אך אם להגיד למשל שהשאלתי את זה לאבא של אשתי לדוגמא , פה כבר לא מתעוררות שאלות.
    לא שחבל לי לתת, פשוט אם השואל אם שתי ידיים שמאליות לוקח זמן וטרחה אחרי זה להביא הכל למקומו. וזה מאוד מעצבן כאשר אתה צריך את הכלי . היה לי פעם שהשאלתי למישהוא כמה כלים. את הרוב הוא החזיר אחרי שרדפתי אחריו למשך כמה זמן. את השאר לא ראיתי עד היום. מה שהכי מצחיק זה שהבן אדם לומד כל יום בכולל 3 סדרים. סך הכל בחור טוב אך זו המציאות.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל