לתרומות לחץ כאן

תפילת מנחה של ערב שבת בלי מניין

שאלה:

שלום כבוד הרבנים.

אני גר בחו"ל.
לפעמים, כשאני בא לבית הכנסת להתפלל מנחה של ערב שבת, אין מניין, והזמן עובר אחרי הפלג המנחה, ואפשר גם כן שלא יהיה מניין בכלל באותה ערב שבת, ונהיה צריכים לחכות זמן צאת הכוכבים כדי שנוכל להתפלל ערבית של שבת ולעשות סעודה ראשונה (בלי להיכנס בספקות הלכתיות בנושא הזה).
ובמקום שבו אני גר, בקיץ, הלילה לפעמים יורד מאוחר מאוד (כמו באחת עשרה בלילה).

במצב כזה, האם מותר לכתחילה להתפלל מנחה בבית (בלי מניין) קודם זמן פלג המנחה, כדי להיות בטוח אם לא יהיה מניין לקבל את השבת ולהתפלל ערבית של שבת ולעשות סעודה ראשונה, בלי שום ספק הלכתי?

תודה מראש.
שבת שלום, ושנה טובה ומבורכת.

תשובה:

למה להתפלל בבית? תבואו לבית הכנסת ואם תראו שאין לכם מנין למנחה תתפללו ביחיד. כמו כן, מסתבר שבודאי לספרדים עדיף להתפלל מנחה במנין אחרי פלג אף שיתפלל גם ערבית לפני השקיעה.

שבת שלום. אני מצר כי אצלנו כבר השבת קרובה מאוד.

הצטרף לדיון

2 תגובות

 1. למעשה, אני שואל השאלה הזאת, כי זמן תפילת מנחה מתוכנן כמה דקות לפני זמן פלג המנחה, ואם אנחנו מחכים שנהיה במניין, ובסוף לא יבוא המניין, זה יהיה אחרי זמן פלג המנחה, ונמצא את עצמנו להתפלל מנחה של ערב שבת אחרי פלג המנחה.
  ובמצבים כאלו, אנחנו נכנסים לבעיה של ספק הלכתי: "האם אפשר לקבל את השבת, להתפלל ערבית ולעשות סעודה ראשונה (וכו׳), למרות שאנחנו לא במניין והתפללנו תפילת מנחה אחרי פלג המנחה וביחיד?".

  ובגלל זה שאלתי אם עדיף להתפלל מנחה בבית וקודם זמן פלג המנחה.

  תודה מראש.
  בשורות טובות, ישועות ונחמות.
  גמר חתימה טובה.

 2. הבנתי היטב ועל זה כתבתי שאם אתם ספרדים ודאי עדיף לבוא לבית הכנסת וגם אם תתפללו מנחה אחרי פלג עדיין תוכלו להתפלל ערבית לפני השקיעה, וגם לאשכנזים בערב שבת זה לא נורא.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל