לתרומות לחץ כאן

ראש השנה שלא הלך כמתוכנן

שאלה:

שלום כבוד הרב,
ראש השנה משפיע על השנה כולה, ולכן בראש השנה נוהגים שלא להרבות בשינה ובעיקר לא עד חצות היום, וכן להימנע מכעסים או עצבות. להיות במצב רוח טוב ובעל מחשבות חיוביות ודיבורים חיוביים. ומסבירים שכמו שראש השנה נראה כך תראה כל השנה כולה.
השאלה שלי היא אם אדם לאורך השנה התחזק, ועשה הרבה מצוות ומעשים טובים, וחשבון נפש איפה להתקדם, ואכן עשה הרבה טוב לאורך השנה, אבל דווקא בראש השנה מסיבות אישיות היה בעצבות, ללא מצב רוח, התפילות לא היו כפי שהוא תיכנן, ישן מעל ומעבר אפילו יותר במיום רגיל, היו לו מחשבות שליליות ולא נעימות, וכל זאת בעקבות העצבות שנפלה דווקא בזמן זה.
מתי ניתן לעשות כעת? האם באמת כל השנה תהיה מושפעת מאיך שהוא היה בראש השנה? האם היומיים הקריטיים של ראש השנה יעפילו על שנה שלמה שבה הוא התחזק ועשה הרבה מצוות, והשנה החדשה תהיה פחות טובה ממה שהיא הייתה יכולה להיות?

תשובה:

שלום וברכה

כפי שציינת נכון מאוד, יש עיקר וטפל בכל דבר. ודאי עיקר הקובע הוא מצבו הרוחני של האדם ומעשיו במשך השני. הדברים הסגוליים הם חשובים ונכונים, אבל ודאי יש להם את המשקל המוגבל שלהם. גם בראש הנשה עצמו אדם שיהיה שמח ויאכל את כל הדברים המתוקים ולא יתפלל ולא יחזור בתשובה, ודאי הפסיד את העיקר ועשה את הטפל מאוד ולא עלה בידו כלום…

לכן, שימחי באביך שבשמים שהוא גם מכיר את החולשות והקשיים שלנו, תבטחי בו ותבטיחי לו להמשיך ולהתחזק, ובעזרת ה' תהיה לנו ולכל בית ישראל שנה טובה שמחה ומאירה וגאולה שלמה.

שבת שלום.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל