לתרומות לחץ כאן

כמה אחוז מותר למתרים לקחת מכספי הצדקה?

שאלה:

אני ילד ואוסף כסף לארגון לב מלכה ומקבל 30%ש"ח האם זה ראוי

תשובה:

שלום ידידי,

זה נשמע לי מופרז מאוד, גם אם היית מבוגר, בפרט שאתה ילד.

יש לסכם מראש על משכורת עבור המתרים. ניתן לסכם גם על אחוזים. אבל זה חייב להיות סביב המשכורת הראויה עבור עבודה זו.

יש אנשים שחושבים שמותר למתרים לקחת עד 49%, וטעות היא בידם.  ראה בקובץ הישר והטוב (כרך י"ב עמוד כה) שכתב הגאון רבי מנחם מנדל שפרן שליט"א דברים ברורים בנושא: "עלינו להתייחס לשמועה האמורה שמותר לכל אספן לקחת אחוז מסך תרומות בצורה שונה שלעולם שכר האיסוף צריך למדוד ולשער בכל מקרה לגופו של ענין כמתבאר לעיל לפי כמות הזמן והמאמץ שנדרש האספן להשקיע בעבודתו והמוניטין הקיימים למוסד שלשמו הוא אוסף ההוראה רק אומרת שאפילו במקום ששיווי עבודתו של האספן מגיעה לאחוזים גבוהים מסך התרומות כל עוד שרוב הכסף נשאר בקופת הצדקה יש לעמלה זו הצדקה עפ"י דין אבל אם יטול לעצמו מחצית מהרווחים ולא יישאר לצרכי הצדקה והנהנים ממנה יותר ממחצית הכסף אין הדבר ראוי וכאמור".

עוד הוסיף שם דבר שראוי לדעת, ושייך גם במקרה זה: "בענין זה יש להוסיף שאף שמקובל בזמנינו לקחת שכר עבור איסוף תרומות כל זה שאוסף למוסדות צדקה וחסד או לישיבות ומוסדות חינוך אבל עבור איסוף לצרכי זקקים מסוימים כחתן יתום או משפחה שנקלעה לקשיים או לחולה שצריך כסף לרפואתו וכדו' אין מקובל לקחת כלל שכר אלא עושים ומעשים לשם שמים שלא ע"מ לקבל פרס ואלו שגם את זה עושים קרדום לחפור בה משנים מדעת הנותנים וגורמים שאנשים ימנעו וינעלו דלת בפני גבאי צדקה אחרים וגורמים שם רע למתעסקים לש"ש ועתידים ליחן את הדין והם בכלל האנשים שאינם מהוגנים שהזכירו חז"ל לענין זה".

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. תודה על המענה, אני אמא של הילד ששלח את השאלה, חשוב לי להבהיר שמדובר על התרמה בזמן ספציפי של ערב ר"ה ועיו"כ, מדובר בהרבה שעות והרבה מאמץ, הסכום מגיע לסביבות 1000 ש"ח שזה אומר עמלה סביבות 300 ש"ח שזה נשמע סביר למאמץ והשעות הרבות להתרמה זו. האם נשמע ראוי בסיטואציה זו?

  2. אינני יודע בכמה שעות מדובר, אבל בשביל ילד 300 ש"ח זה המון כסף. אינני חושב שמישהו מהתורמים היה נותן לו על דעת שהוא מקבל 30%, הרי בכל קרן רחוב ניתן לתת צדקה נטו. בטלפון אחד אתה נותן צדקה נטו… המבט לא יכול להיות לפי התפוקה, אלא לפי האחוזים, כי הנושא שלנו הוא מה בדעת התורמים.
    שנה טובה ורוב נחת.
    [הערת אגב כאב לילדים, לשיקולך, הייתי מעודד אותו לתת משלו למען האירגון שבשבילו הוא מתרים, כלומר, מדבר איתו על גודל המצוה ואדרבה שיעשה בהתנדבות. שכר מתאים לתת לאדם שזו פרנסתו, ילד שפעם ב… הולך להתרים, אדרבה, כדאי לעודד אותו להתנדב].

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל