לתרומות לחץ כאן

בדיקת זרע לרווק

שאלה:

בס"ד
בחור רווק שעבר כריתת אשך כשהיה תינוק רוצה לעשות בדיקת זרע על מנת לבדוק האם נפגע יכולתו להביא ילדים לעולם לפני שהוא מתחתן.
שלא יהיה מקח טעות.
או לפני עיוור. או שקר.

שאלה נוספת האם צריך לספר על זה לפני החתונה למיועדת (במידה ויימצא שלא נפגע יכולתו להביא ילדים לעולם).

תשובה:

שלום רב,

בגמרא ביבמות עו הובא כמה אופנים של בדיקות שניתן לעשות לאדם שיש לו נקב ויש ספק האם הוא ראוי לבוא בקהל או לא. אבל האפשרויות הללו אינם ע"י הוצאת זרע עצמי באופן טבעי שזה אסור. כלומר, מכאן ניתן להבין שבדיקה כזו באופן רגיל אסורה גם כאשר האיש מעוניין לדעת אם הוא יכול להתחתן או לא. ראה באוצר הפוסקים סי' כג שהביאו בשם הזכרון יוסף שהעיר כן מהסוגיה הזו. 

אלא שברמה הפרקטית כדאי לפנות למון פועה ואם יש צורך לעשות משהו הם ידעו להדריך אותכם כיצד ואיך לעשות.

לשאלה אם צריך לספר על כך. ראה, אם יש בזה איזה חסרון אמיתי של בעיית ילודה ברור שחייבים לספר על כך מה השאלה בכלל. העניין הוא שעד כמה שידוע לי לפי הרפואה אין בזה בעיה, אלא שיש כאן בעיה הלכתית שעלולה להיווצר שהרי יש מחלוקת בראשונים אם הוצאת אשך אחד נעשה פצוע דכא או לא, וממילא הוא אסור בקהל. לדעת ר"ת זה רק אם מדובר בימני, והרבה ראשונים חולקים. אלא שבקהלות יעקב סוף יבמות הביא מעשה אם יש צורך לספר דבר כזה שיש בו מחלוקת בפוסקים אם יש צורך לספר, והביא מהגמרא בימבות מה שנחלקו התנאים והאמוראים בגוי הבא על בת ישראל אם הוא ממזר או לא, וא' האומראים אמר לאדם כזה זיל גלי – לך גלה למקום שלא מכירים אות ושם תוכל להינשא בלי בעיה. כלומר, הוא אינו צריך לספר על בעיה כזו..

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל