לתרומות לחץ כאן

קניית מקום בבית הכנסת מכספי מעשר

שאלה:

שלום וברכה.
אני מבין שלקנות מקום בבית הכנסת לחגים מכספי מעשר בשבילי אסור. האם מותר לשלם על זה בשביל ילדים שלי מכספי מעשר?
תודה

תשובה:

שלום רב

באופן כללי כל דבר שמוטל על האדם כחובה הוא לא יכול ליתנו מכספי מעשר. לכן אם יש מקום אחר סביר להתפלל ואדם מתפלל במקום מסויים משום שנוח לו שם יותר, ולולי שזה כספי צדקה יתכן שהיה מתפלל במקום אחר, אפשר לתת מכספי מעשר, אבל אם זה בית הכנסת היחיד שבא בחשבון מבחינתו, לא ניתן לנכות זאת מכספי מעשר, ראה צדקה ומשפט פרק ו הערה כו, וכן הובא בס’ אשרי האיש מהגרי”ש אלישיב. על מקומות קבועים בבית הכנסת יש יותר להקל, כאשר המחיר אינו שווה ערך לעלות וגם הבעלות על המקום אינה מוחלטת, שאז זה יותר נחשב תרומה לבנין המקום.

לגבי הילדים, אני מניח שהם ילדים קטנים שצרכיהם עליך, כך שאינני רואה הבדל מהותי בענין זה. אבל אולי אם אפשר להצטופף ואתה קונה יותר ברווח זה כבר יותר קל…

שנה טובה ומבורכת!

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. לגבי מאיזה גיל הוא לא מוטל עליו יש דעות חלוקות, מעיקר הדין מגיל שש זו תקנת אושא ומשום צדקה ולאחר גיל שלוש עשרה זה כבר ודאי צדקה, אבל דעת הרבה פוסקים שכאשר מנהג העולם הוא לפרנס אי אפשר לתת לו מכספי מעשר, לכן עיקר מה שהתכוונתי הוא שגם מדין חינוך וכו' קשה לומר שיש חיוב לקנות לו מקום בבית הכנסת ככל שניתן להצטופף או לחנך אותו בעיקר המצוה. ולכן יותר ל לחשב את המקומות שלהם מכספי מעשר.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל