לתרומות לחץ כאן

חשד למעילת כספי תורם

שאלה:

שלום וברכה,
ישנו תורם שב"ה הסכים לתרום ולהקים כולל אברכים יום שלם, וזאת בתנאי למתווה ותוכנית כתובה של מס' אברכים, שכר וכו'.
התורם מעביר את הכספים במזומן מידי חודש בחודשו לבן משפחה שהוא אברך ללא שכר ואיש אמונו.
הכספים הללו מועברים ללא ידיעת התורם ע"י הבן משפחה לראש כולל לעמותה שבבעלותו שכבר הייתה קיימת מכבר שנים, והוא נותן ציקים מידי חודש בחודשו לאברכי הכולל.
במשך שנה שלמה מפתיחת הכולל ועד עכשיו הצטברו מכספי התורם הפרשים של עשרות אלפי שקלים כתוצאה משכר נמוך יותר שניתן לאברכים וכן מדיווחים כוזבים של מספ' האברכים שנאמר לתורם בהוראת הר"כ. וכל זאת ללא ידיעת התורם והסכמתו.
כעת התברר לבן משפחה שנתן בו אמון מלא שאותם כספים שהצטברו שהיו אמורים להוות קופה וגיבוי לכולל, הם בעצם נכנסו לעמותת הר"כ ובכלל לא הופרדו או נשמרו בצורה כזו או אחרת.
לטענת הר"כ שאין זה מעניין התורם וכך מתנהלים כל המוסדות והכוללים, ובכלל, שהכספים הללו לא הלכו אליו אישית אלא לאברכים וללומדי תורה אחרים, מחוץ לכולל שלנו…
יצוין שהתורם הוא אדם דתי ואינו מכיר את העולם החרדי, הוא התורם היחידי של הכולל ולא מכיר בעמותת הר"כ ופעילותה.
ברצוננו לשאול את כבוד הרב, מה דעת כבודו להתנהלות הר"כ והאם ראוי הוא להמשיך להיות ר"כ? מה דינם של הכספים שנלקחו למטרות אחרות? ואיך ממשיכים מכאן?

תשובה:

שלום ובכה,

אני לא יכול לומר לך דברים ברורים ללא שמיעת הצד השני. אם הכספים של התורם מועברים לאברכי כולל במקום זה או אחר, אין זה גזל. אלא שאם התורם מקפיד שיחזיקו כולל מסוים דווקא וישלמו שכר מסוים לאברכים אסור לראש כולל לשנות אבל אם אין לתורם אין לו הקפדה, אלא תורם להחזקת תורה, אין איסור לראש כולל לשנות ולתת גם לאברכים שמכולל אחר.

אם התורם מעוניין להחזיק תורה אסור לקחת את הכספים למטרות צדקה אחרות. יש הרבה מה להאריך מה מותר ומה אסור, אבל ודאי שצריך לנהוג בכספי צדקה כדין ולא למעול. אין לנו להחליט על ראש כולל שמועל כל עוד שלא ברור שמשנה מדעת התורם. ויש לבדוק את הדברים היטב.

בהצלחה.

מקורות:

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל