לתרומות לחץ כאן

קבלת לשון הרע בסיוע לאשה מוכה

שאלה:

שלום לכבוד שליט"א

רצינו לדעת, כאשר יש מצבים שבאים לבקש עזרה ומספרים סיפורים כדי שידעו מה קרה ולכאורה על פי הלכה אף שהסיפור מסתבר וכו' מ"מ יש כאן עד אחד המגיד סיפור על חבירו חוץ מן הבית דין. מצד השני לא היו באים לספק למי שאינו יכול לעזור כלל ואם באו אז כי יש לזה ליפוש עזרה דהיינו לתועלת כדי לקבל עזרה בין מיד או אחר זמן כלשהו.

ואז מהו הנכון במצבים כאלה?
דהיינו אי אפשר להאמין מאה אחוז כי זה לשון הרע לכאורה לתועלת ויש כאן רק מיחוש, אבל לאו כל כמינה להיות כ"כ צדיק והזולת ימות ללא עזרה מפני צדיקות השומע כי יהיה מצבים שיש לקום ולפעול מיד איזה שהוא עזרה.

וכדי לתת דוגמא יש לנו לומר כגון בא אשץ איש ומספרת שבעלת אלים ומכה אותה, וכשרואים חלקים מן הגוף (כפי הלכתא ע"י נשים) יש לכאורה משהו שנראה שנוצר על ידיד הכאה וזה נותן הוכחה לדבריה. אבל ראיה גמורה אין כאן רק מיחוש כי כגון אף שור שחוט לפניו וסכין ביד איש לא מחייבו כודאי שחט ולא מחייבים על פי אומדנא, אף כאן עד שיהיה ראיה הלכתי יש אומדנא שהבעל עשה אבל אין ודאות, וברור במצב של סכנה שיש לעזור לה בכל תוקף שאפשר ומצוה להציל אף ללא ראיה, מדובר כאן במקרה לא חמורה.

ועל זה נוסיף עוד שאלה, האם מותר על פי הלכה לעזור באופן שיתנו לה מצלמה של מרגלים שבתוך עת וכדומה שהבעל לא ידע מהו כדי להוכיח וראיה שהוא אכן מכה אותה? או יש בזה להאמין בלשון הרע? ויש לשמוע הצד השני קודם להגיע לזה, וזה רק כשיש חשש של סכנה?

אף שכתוב על פי שנים מ"מ מהו התועלת של הקלטה כזאת? אי אפשר שלאו כלום שעיני כל אדם יראו מעשה נורא, כיצד דנים כזה דבר?

ועוד שאלה נוסף מתי על פי הלכה ניתן לרגל על אדם אחר? באיזה שליו שייחשב חשוד על משהו שניתן לרגל עליו בכל מיני אופנים? כדי לתפוס אותו.

תודה

ברכה הצלחה ושה' יברך המוסד שליכם להגדול עוד ושיבואו עוד ועוד תלמידים ומלאו את פני הארץ

תשובה:

שלום וברכה

כדי לעזור לה לא צריך להאמין לה. אם היא טוענת שזה כך והיא מבקשת סיוע למה לא לסייע? לא מוטל עליכם לבדוק את חלקי גופה אם יש סימני אלימות, אתם לא שופטים ולא שוטרים, אשה בוכה באה אליך ומבקשת עזרה, תעזור לה במה שתוכל, ובדרך כלל פשוט תפנה אותה לגורמים המתאימים, או תתן לה מקום מחסה. היא רשאית לשים מצלמה בבית, למה לא? ממה נפשך, אם הוא יכה אותה זה הי לתועלת, ואם לא יכה אותה אז אין לה מה לעשות עם הצילומים, זה לא מזיק לו כלום.

ברכה והצלחה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל