לתרומות לחץ כאן

בשר שנתעלם מן העין – משלוחים WOLT

שאלה:

שלום וברכה לכבודו
לאחרונה ישנה אפשרות להזמין אוכל ממסעדות שונות בירושלים דרך אתר או אפליקציה של חברת WOLT, והם מעבירים את ההזמנה (באופן דיגיטלי אוטומטי) למסעדה – שמכינה את ההזמנה, ואז שליח מטעם החברה הנ"ל אוסף את ההזמנה ומביא אותה ללקוח.
בחברה זו ישנם גם שליחים אינם יהודים, השאלה מה לגבי דין בשר שנתעלם מן העין?
אציין שישנם מסעדות ששמים את האוכל בתוך שקית מהודקת (מהדק סיכות), אבל רובם הגדול שמים את הבאגט וכד' בתוך שקית וחסל.

ישר כח

תשובה:

שלום רב,

אכן זה בעיה. נכון שכידוע ישנם היום הרבה מסעדות המשתמשים בשליחים שאינם דתיים או אפילו גויים, חלקם גם עובדים עם וולט ששם מן הסתם יש שליחים מכל סוג שהוא.. ובאמת שאלה טובה כיצד אפשר לסמוך על זה שהשליח לא החליף את זה. אמנם הרמ"א בסי' קיח שאם זה נראה טוב כמו ששלח (במקרה שהוא עצמו שלח) ואינו נהנה בחילופיו אפשר לסמוך שלא הוחלף, אולם גם לדבריו בנד"ד קשה לסמוך על זה משום שגם גויים לפעמים מעדיפים אוכל כשר מחמת נקיות או סיבות שונות.

היה מקום לומר שאולי אפשר להקל כאשר מדובר בשליח מקצועי העוסק בכך לפרנסתו, שכיון שיש חזקה שאינו פותח חבילות אותן הוא מקבל למשלוח כדי לשמור על אמינותו ואין לחשוש שמא החליף. בדומה לכך הובא בשו”ת נחלת שבעה סי’ עה לענין משלוח בשר שנפתח בבית המכס שלא בנוכחות יהודי, וראה עוד בשו”ת תשובות והנהגות ח”ב סי’ שעב לגבי משלוח ברכבת הדואר. אבל כידוע בחברות הללו ישנם גם עובדים זמניים ואין להם רתיעה להחליף כאשר הם רוצים בכך. לכן, המסקנה היא שיש בעיה לסמוך על שליחים כאלה במשלוחי מזון.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל