לתרומות לחץ כאן

שביתת משפחתון

שאלה:

כשיש שביתה של המשפחתונים איזו סיבה הלכתית מתירה למטפלת של משפחתון לשבות, והאם אני בתור הורה מחוייב לשלם למטפלת המשפחתון על הימים האלו?

תשובה:

שלום וברכה,

הסכמת הפוסקים שמותר לענף של עובדים לערוך שביתה כדי לשפר את תנאי השכר, וע"ד כן נשכרו. ולכן אם יש שביתה כללית של משפחתונים מותר למטפלת של המשפחתון לשבות יחד עם כולן.

על הימים של השביתה ההורים לא חייבים לשלם. 

בהצלחה. 

מקורות:

בנושא של שביתת עובדים ראה אגרות משה ח"א סימן קלח. ושו"ת ציץ אליעזר ח"ב סימן כג, שסוברים שמותר לענף של עובדים לשבות.

אולם בימי השביתה אין סיבה שחייבים ההורים לשלם לפועל כאשר לא עשה מלאכתו, ולא שונה מנאנס הפועל ולא היה יכול לעבוד שאם הוא אונס של הפועל, פטור מלשלם לו. ועוד מצאנו בשו"ת התשב"ץ ח"א סימן סד גבי מלמד שלא שילמו לו, ונשבע שלא ימשיך ללמד עד שיתנו לו שכרו וישלמו לו גם על ימי השביתה. ופסק התשב"ץ שמותר לו לשבות ולא ללמד עד שישלמו לו את שכרו. וגם על הימים ששבת פסק התשב"ץ שמותר לו לקבל שכר כיון שנשבע שישלמו לו, וההורים מסכימים לשלם לו על כל הימים שלא לימד, עכ"ד. מבואר מדבריו שאם יש סיבה הגיונית לשביתה מותר לפועל לשבות. עוד מבואר שרק בגלל שנשבע וההורים מסכימים לשלם על ימי השביתה, הוא זכאי לקבל שכרו, אבל אם ההורים לא היו מסכימים לא יכול לדרוש שכר על ימי השביתה אפילו שהשביתה הייתה כדין. מוכח שפועל ששובת אפילו שעושה כדין לא זכאי לקבל שכר עבור ימי השביתה. 

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל