לתרומות לחץ כאן

בירור עניינים

שאלה:

ישר כוח לרבנים החשובים שליט”א על הזמן והסבלנות לכל השאלות והיחס האישי לכל השואלים.

ישנם מספר דברים שלא ברור לי בקשר אליהם. מחילה על ריבוי השאלות.

1) שכר שכיר. יש מצד אחד חיוב לשלם ביום השלמת הפעולה ואיסור לאחר אך מצד שני יש לבעה”ב עונה אחת לבקש מעות.

2) אלמנה או גרושה צריכה להמתין תשעים יום בשביל לברר אם זה בן תשעה לראשון או בן שבעה לשני. אבל זה הרי לא יתכן שכן אם היא כבר מעוברת היא הרי תצטרך לחכות עוד שלוש שנים שכן אסור יהיה לו לישא מעוברת חברו ומניקת חברו כך שהסיבה צריכה להיות לא לברר מי האבא אלא לברר אם בכלל מותר לה להתחתן!

3) למה כשת”ב חל בשבת ונדחה ליום ראשון אסור לאכול בשר במוצאי התענית ליל י”א ”משום אבלות דיום”? זה הרי אבלות של יום שעבר וכעת זה כבר יום חדש! וכי היכן מצינו שיהיה מגבלות במוצאי יום כלשהו מחמת יום שעבר? השאלה מתעצמת כשלוקחים בחשבון שבשנה רגילה בי’ בחודש בבוקר אסור ובצהריים מותר למרות שזה עדיין אותו יום! לא אוסרים אפילו עד הלילה מחמת אבלות של אותו יום כ”ש ביום שעבר!

4) כשבנ”י נצטוו לא לכבוש את עמון ומואב, בין אם זה בגלל שלוט זכה כפי שרש”י בחומש מביא ובין אם זה בגלל השני פרדות טובות כפי שמופיע בגמרא, איך זה שהם טהרו בסיחון? למה לסיחון היה מותר לכבוש ולבנ”י לא? הרי אותו סיבה שהיה לבנ”י להשאיר אותם היה צריך להיות לכולם!

תשובה:

שלום וברכה

1. בשכיר יום – שכר פועל לעבוד יום שלם, נתנה תורה עונה אחת בלילה להביא את מעותיו ואם מאחר עובר בסוף הלילה בבל תלין. וכן אם שכר פועל שיעבוד בלילה. אבל שכר שעות או ימים או חודש שלא עובד עד סוף העונה חייב לשלם לו עד סוף העונה. דהיינו פועל שעובד עד סוף העונה נותנים לבעה"ב עונה לשלם, ולא צריך לשלם מיד שמסיים את העבודה. ואילו שכיר שעות נותנים לו עד סוף העונה לשלם.

2. על התקנה של מעוברת חברו לא חייבו המתנה, לא חששו לכך, אבל משום חשש פסול יוחסין חששו והחמירו, לכן הנימוק המובא לתקנה זו הוא כפי שציינת.

3. הדין של איסור אכילת בשר משום אבלות של יום אינו "דין אבלות" והמשך דיני תשעה באב, אלא הוא הנגה הראויה לסיום התענית, למנהג בני אשכנז סברו שאין זו הצורה הראויה לסיים את תשעה באב ואת האבלות בעשיית דברים שמהותם שמחה, הפסק הצום הוא באכילה שאין בה שמחה. לכן אין לזה קשר עם התאריך.

4. בנ"י הצטוו שלא להילחם בעמון ומואב, אבל סיחון לא הצטוו לכך.

בהצלחה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל