לתרומות לחץ כאן

משקפיים שנברו בשבת / הבטחת הכנסה

שאלה:

שלום כבוד הרב,

רציתי לשאול 2 שאלות:

1. בשבת האחרונה הבורג שמחבר בין מוט המשקפיים למשקפיים נפל והמוט יצא ממקומו. זה היה ברחוב. שאלתי: האם זה נחשב לתיקון של אומן ואז אם אני לא טועה בעל אורחות שבת אומר שדבר כזה לא נחשב למוקצה או שמא המשקפיים כן הפכו למוקצה? זה קרה לי ברחוב. אם זה נחשב למוקצה מה היה עלי לעשות? לשמוט אותם ברחוב ולהגיע במוצש"ק?
2. שאלה בנושא כסף: יש משפחה נזקקת שאני מעבירה להם סכום כל חודש.
אם המשפחה התקשרה אלי ואמרה לי שהם החליטו לבקש הבטחת הכנסה מהמדינה ולצורך זה יבדקו את העוש שלהם ולכן שאעביר את הכסף לחבר טוב של בעלה והוא יעביר להם. קשה לי מאד עם העניין הזה. לא רוצה לרמות את המדינה. אני ממש לא בנויה לזה. מה לעשות?

תודה רבה!!!!!!!!!

תשובה:

שלום וברכה

כיון שהבורג נעלם ובורג כזה אין בבית וצריך ללכת לאופטיקה כדי לרוכשו, זה נחשב שהדבר מצריך מעשה אומן ועדיין אינם מוקצה. אמנם הידית היא מוקצה ואם לא נפלה, יש לקחת אותה למקום צנוע סמוך ולהניחה שם.

אין כל בעיה עם המשפחה היא הם צודקים בהחלט, גם מצד המדינה מותר להם לקבל מתנה וזה לא מוריד בזכאות שלהם, אלא שזה מעורר עליהם חשד, וידרשו מהם להוכיח שזו מתנה וכו', ולמה לסבך אותם בכל הדבר המיותר הזה… אין כאן שום גניבה ושום רמיה רק שכל ישר.

בהצלחה ותזכי למצוות.

הצטרף לדיון

3 תגובות

  1. לא צריך לעשות תשובה כיון שיש סוברים שאינו מוקצה כיון שהוא מיועד לחיבור מחודש למשקפיים אחרי שבת, לכן הגם שלכתחילה מחמירים, במקום הפסד סומכים על שיטות אלו, כך הורה בשמירת שבת כהלכתה, וביאור רחב בזה ראה בפסקי תשובות סי' שח אות כד.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל