לתרומות לחץ כאן

הדלקת נר חנוכה בטיסה מארה"ב לישראל

שאלה:

בס"ד
אני מתכנן לטוס עם שני נכדי לרגל הבר מיצווה שלהם לארה"ב. על מנת לצמצם קצת את זמן ההעדרות שלהם מבית הספר ההורים הסכימו שהמועד הטוב ביותר הוא לפני חופשת חנוכה התשפ"ב. על מנת לנצל את הזמן הכי טוב שניתן, הטיסה הרלוונטית לחזרה לארץ היא בכ"ה בכסלו 19/12/2022 או כ"ו בכסלו 20/12/2022. הבעיה היא שהטיסה עם אל-על יוצאת ממיאמי בשעה 12:00 בצהרים ונוחתת בתל אביב למחרת בבוקר בשעה 06:45. מה הדין לגבי וכיצד ניתן לקיים את מצוות הדלקת הנרות בלילה בו טסים ממיאמי לישראל.
תודה רבה

תשובה:

שלום רב.

נתחיל בזה שזה לא מוצלח ועדיף לשלם מעט ולמצוא תאריך אחר אולי יום קודם.

לעצם השאלה:

אדם ששוהה בליל חנוכה במטוס, אם מדליקים עליו בביתו זה ודאי בסדר והוא יוצא ידי חובה בהדלקתם, אבל אם לא מדליקים עליו בביתו,  מדליק שם נרות חנוכה בלא ברכה. ואם לא מאפשרים לו להדליק נר במטוס, ידליק פנס חשמלי בלא ברכה, של נורת ליבון שדינה כאש, ואם אין ידליק נר בשדה התעופה בלא ברכה, כדי לפרסם את הנס. אם נסיעתו היתה ביום הראשון של חנוכה, ביום השני בעת ההדלקה יברך ברכת שהחיינו, אלא אם כן ראה נרות המחוייבים בברכה ובירך עליהם ברכת שעשה ניסים ושהחיינו ביום הראשון [ברכת הרואה]. דין זה נוהג רק אם ראה את הנרות בתוך חצי שעה להדלקתם שהוא זמן המצוה.

אני חוזר שוב הכי חשוב שידליקו עליך ועליהם כל אחד בביתו שבזה יש נר איש וביתו ויוצאים את עיקר המצוה.

מקורות:

על החיוב להדליק במטוס, ראה שו”ת מהרש”ם ח”ד סי’ קמו, לענין הנוסע בקרון או בעגלה, שהואיל ושם הוא מקום קביעותו באותו לילה ידליק שם, אולם רבים חולקים על דבריו, וראה ס’ הלכות חג בחג חנוכה עמ’ כט, לכן ידליק בלא ברכה. על החיוב להדליק נר בלא ברכה בשדה התעופה כדי לפרסם את הנס ראה שם עמ’ כח. על כך שביום השני יברך שהחיינו, ראה שו”ע סי’ תרעו סעי’ א. יתירה מזו, יש שסוברים שברכת שהחיינו אינה נאמרת על מצות נר חנוכה בלבד, אלא על עצם החג, ונתקנה לאומרה בעת קיום המצוה [ראה שער הציון שם ס”ק ג], ולדעתם ברכה זו נאמרת בדיעבד גם בלי נרות, אלא שיש שחולקים על כך. אולם, אם בירך ברכת הרואה בלילה הראשון בהיותו בשדה תעופה, וכגון שראה שם נרות דולקים במקום המחוייב בהדלקה, אינו חוזר ומברך למחרת כשמדליק בעצמו.

הצטרף לדיון

2 תגובות

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל