לתרומות לחץ כאן

גזל תחבורה ציבורית

שאלה:

שלום כבוד הרב!
אני סטודנטית נוסעת בתחבורה ציבורית כל יום כל היום לכל כיוון המון פעמים.
ומאז השתנה כל עינין התשלום (כבר לא עולים ומשלמים לנהג) והכל מתנהל דרך הרב קו שצריך לטעון ולנקב על כל נסיעה, קרה שכמה נסיעות בודדות עליתי מבלי לשלם, וידעתי שאלו נסיעות בודדות, אך מצאתי את עצמי עולה ולא משלמת כבר יותר מכמה נסיעות בודדות. וחשבתי שזה בסדר. כל עוד לא תפסו אותי הפקחים המשכתי בשלי.
אני סטודנטית, וכל הוצאה קטנה מדירה שינה מעייני ונסיעות שאני עושה כל הזמן נראה כמו מחיר גבוה (ואגב הם לא מכירים בי כסטודנטית כי אני לא לומדת באוניברסיטה שאיתה יש להם סידור אלא במכללה קטנה יותר אז גם הנחת סטודנט אין לי.)
ככה חשבתי. ואני מאוד מתביישת בזה זאת האמת. זה גזל לכל דבר ואני לא רוצה להיות גוזלת. כמו שלא הייתי רוצה שיגזלו ממני משהו ששלך לי ומגיע לי.
אני מבינה את הטעות שלי. ואני לא רוצה לחזור עליה שוב. המוסר שלי והמצפון שלי לא שקטים.. אני לא יודעת וגם לא יכולה לשער כמה פעמים עליתי בלי לשלם. לכן אני לא יודעת כמה עליי להחזיר. וגם למי מחזירים.
מה עושים במצב כזה?
אני באמת רוצה לתקן את המעשים שלי ולעשות תשובה בעיניין הזה.
שמעתי שאם אתה לא יודע כמה עליך להחזיר אפשר לתרום סכום כסף כזה או אחר לצדקה אך אשמח לתשובה יותר מפורטת.

תשובה:

שלום וברכה,

אסור לעלות לאוטובוס מבלי לשלם, ונוסע שלא משלם עובר באיסור גזל, ולא משנה אם תפס אותו פקח או לא.

אדם שלא יודע למי גזל יכול לתת למקום ציבורי [לא בתורת צדקה אלא בתורת השבת גזל], ובכך יוצא ידי חובת השבת הגזל. במקרה שלך שאת יודעת למי גזלת לא מועיל לתת למקום אחר וצריך להשיב לתח"צ. 

בפעם הבאה שאת נוסעת תתקפי כמה נסיעות שאת חושבת שאת חייבת, ובכך את משיבה את הגזל. 

בהצלחה.

הצטרף לדיון

6 תגובות

  1. תשאל את מי שמתיר. לי ידוע מגדולי הפוסקים [שבט הלוי, פתחי חושן, הגריש"א הגרשז"א ועוד גדולי פוסקי זמנינו] שאסור. ובהלכות שבת ובשאר הלכות כולם פוסקים כמותם, בשונה בשאלה של גזל מהמדינה שפתאום…

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל