פדיון כפרות באתר דין לחץ כאן

בדין מחוסר אמנה ופועל ששינה

שאלה:

שלום וברכה,
יש לי שתי שאלות:
א. אשתי יצרה קשר עם חנות שמספקת מזרנים והחליטה שברצונה להזמין מזרן. לאחר דין ודברים ובירור פרטים וכו' החליטה שהמזרן מוצא חן בעיניה והיא מתכוונת להזמין אותו. המוכרת שאלה אותה על כתובת מגורים וכו' כחלק מהבירור לאן המשלוח ואשתי ציינה את הכתובת. לאחר מכן המוכרת ביקשה כרטיס אשראי ואשתי אמרה שבעלה (אני) לא חזר עדיין ולכן היא תחכה שאני אחזור הביתה. כך היה פעמיים. לאחר שבוע התקשרה אלינו בעלת החנות ואמרה שהיא שמרה במיוחד עוברנו מזרונים וקבעה כבר עם מוביל וזה לא פשוט לבטל ומדוע אנו לא משלמים לה כבר. אני טענתי שאשתי דיברה איתי על כך והחלטתי לדחות את הבקשה של קניית המזרונים. מאידך האשה טענה שברור היה לה שנסגרה העסקה וכל שנותר הוא פרטי האשראי.
א. האם באופן כזה נחשב שסגר העסקה?
ב. במידה ונסגרה העסקה, אני מצאתי מזרנים זולים יותר במקום אחר – האם מותר לבטל את העסקה או שיש כאן מחוסר אמנה? ובפרט שאת העסקה אשתי ערכה ואני החלטתי לבטל את העסקה (כאחראי על הכסף). מה גם שלא נגרם הפסד ממוני לבעלת החנות וגם שהחנות מרשה להחזיר את החפץ אם הוא לא מוצא חן בעיני.

שאלה נוספת:
סיכמנו עם מנקה שתנקה את הבית לכמה שעות בתשלום של 80 ש"ח לשעה. האשה הביאה את בעלה והילדים כיוון שהעבודה הייתה עורכת 6-7 שעות ובכך קיצרה את משך העבודה ל3 שעות. אמנם האשה טענה שמגיעה לה שכר משולש (80 על בעלה, 80 עליה ו80 על הילדים שניקו כולם יחדיו) סה"כ 240 לשעה. כמובן שאני כלל לא סיכמתי איתה על כך ורק בסוף היא הודעה לי שהיא הביאה את בעלה והמחיר הוא כפול ומשולש.

אשמח לדעת מה הדין.

נ.ב.
האתר שלכם פשוט נפלא ביותר! כ"כ נצרך בימינו!

תשובה:

שלום וברכה,

1. לגבי המזרן, אין מושג בהלכה לסגור עיסקה. בהלכה דנים אם נעשה קניין, ובזה א"א לחזור ולבטל את המקח. או ששילם ויש מי שפרע, או אם היה סיכום דברים ויש איסור של מחוסרי אמנה.

במקרה שלך לא היה תשלום ולא קניין, ולגבי 'מחוסרי אמנה' אתה הבעל לא מחויב לעמוד בדיבור של אשתך, אם לא שלחת אותה לסגור את העסקה. וכן יש דין במחוסרי אמנה שאם אח"כ מצא מזרן זהה במחיר זול יותר ולא צפה מראש שיכול להשיג במחיר זול, לחלק מהפוסקים אין איסור של מחוסרי אמנה.

ולכן, אתה לא חייב לקנות את המזרן שאשתך סגרה במקום הראשון.

2. ודאי שיש לשלם עבור העבודה של הבעל והילדים של העוזרת כיון שהם עבדו עבורכם ואתם נהנים מהעבודה שלהם. [אלא שאם היא הייתה עובדת לבדה הייתה מסיימת ב7 שעות, לא יכולה לדרוש תשלום עבור 9 שעות כיון שאתם לא נהנים מעבודה של 9 שעות. ולכן צריך לוודא כמה היה לוקח אם היא הייתה עושה את העבודה לבדה ולפי זה יש לשלם לה את מלוא השכר.]

בהצלחה ותודה רבה.

הצטרף לדיון

4 תגובות

 1. שלום וברכה ותודה על המענה הנפלא.
  אני חושב שלגבי השאלה השניה לא הובנתי.
  אנסח זאת מחדש: סיכמנו על 80 ש"ח לשעת עבודה עם המנקה. אמרנו לה שתתחיל לעבוד ולאחר 3 שעות נשמע ממנה עדכון ונחליט אם להמשיך בניקיון שאר חלקי הבית (כיוון שהסתפקנו אם כדאי להשקיע כסף בעוד שעת עבודה).
  האשה הביאה את בעלה והילדים שלא מדעתנו והחליטה שכיוון שהיא הביאה את שלושתם והעבודה היא משולשת עלינו לשלם כפול 3 (240 לשעה במקום 80). אמרנו לה שהיא לא עדכנה אותנו וזה לא היה מתוך בחירה שלנו וודאי שמראש היינו אומרים לה שלא לעשות זאת בשום פנים ואופן. אבל היא עומדת על שלה.
  כעת לאחר שאולי הסברתי טוב יותר (במידה ואכן הדברים לא הובנו כך מראש) רציתי לדעת מה הדין.
  שוב תודה!

 2. אם התנאתם בפירוש שתעבוד רק שלוש שעות והיא מעצמה הביאה את בני משפחתה ועבדו 9 שעות יש לשלם על ה6 שעות הנוספות לפי ההנאה שיש לכם מהעבודה שלה. אם לא התנתם על כך יש לשלם לה על שעות העבודה.

 3. שלום שוב, אני מודה לכם על התשובה. אנסה להסביר שוב: לא קבענו על מספר שעות עם המנקה אלא ביקשנו ממנה להתחיל בעבודה בשטחים מסויימים (מטבח, חדר וכו') ולאחר כל כמה זמן שתמסור לנו עדכון כדי שאנו נחליט אם אנו רוצים להעביד אותה שעות נוספות ולשלם לה תמורתם. אחרי 3 שעות היא אמרה לנו שהיא סיימה שטחים מסויימים והיא "מציינת בפנינו" שכיוון שבעלה והילדים עזרו לה בשעות אלו אז המחיר משתנה מ80 לשעה ל-240 לשעה (80 על המנקה, 80 על האב, 80 על הילדים שכולם עבדו). באותו רגע ביקשנו ממנה להפסיק את העבודה וגם התווכחנו איתה על כך שלא אמרה לנו דבר כזה מראש. היא גבתה כבר את התשלום (התשלום היה דרך מישהו אחר שהכסף היה אצלו).
  כעת אני שואל מה הדין.
  אשמח לדעת.

 4. שלום וברכה,
  אם אמרתם למנקה שתעבוד רק שעות בודדות, והעובדת עבדה 9 שעות [העבודה של הבעל והילדים נחשב לתוספת שעות שלא ביקשתם], ה6 שעות הנוספות שעבדו שלא לפי בקשתכם הרי זה דין של יורד לשדה חברו, שחייב לשלם רק מדין נהנה. ולכן אם אתם נהנים מהעבודה והייתם מוכנים לשלם על כך, חייבים לשלם לה עבור כל השעות. אם אתם נהנים אבל אתם לא מוכנים להוציא הוצאה אלא הייתם מעדיפים לנקות לבדכם ללא תשלום, אין אפשרות לחייב אתכם עבור העבודה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל