לתרומות לחץ כאן

האם יש היזק ראיה או לא

שאלה:

ראיתי כאן באתר כמה דיונים בנושא, ואולי גם דברים שנראים כסתירה (או מחמת אי הבנה שלי), ורציתי לדעת מה נכון, והאם זה תלוי בשיטות שונות? בבתי דין שונים?

לדוגמה:
שאלה:
יש לי חצר נמצאת במפלס גבוה יותר כ3 מטר מחצר חברי ישנם הרבה חלונות הפתוחות לחצר חברי (של הדירות בקומות מעל. כבכל בנין משותף) כעת אני רוצה לבנות יחידה בחצר האם מותר לי לפתוח חלון לחצר חברי.
תשובה:
חצר של ימינו שלא מיועדת לשימושים ביתיים, וכן מרפסת פתוחה, אין איסור היזק ראיה לתוכה ולכן מותר לפתוח חלונות מול חצר או מרפסת.

וכאן יש שאלה:
ראובן ושמעון – שני שכנים. לכל אחד יש מרפסת. והמרפסות צמודות אחת לשנייה. מדובר בקומת כניסה, כך שאפשר לקרוא לזה גם חצר (אם זה רלוונטי). ראובן רוצה לסגור את המרפסת ולהפוך אותה לחלק מהסלון. הוא רוצה לפתוח חלון לכיוון המרפסת של שמעון. שמעון לא מסכים. הוא טוען שזה מוריד את לו את הערך של הדירה. יכולים להסתכל לו למפרסמת (עכשיו, שיש מרפסת מול מרפסת, קל להבחין אם צריך להישמר ממישהו שנוכח מולך, אבל אם זה חלון – זה קשה). וגם הוא לא מעוניין להיות במצב שכל הזמן יהיה לו ניסיון להציץ לתוך הסלון של ראובן. ראובן טוען. א) אין לך טענת היזק ראיה, שכן גם עכשיו אני יכול להסתכל למרפסת שלך (הבניין נבנה בצורה כזו על ידי קבלן, ועל דעת כן קנו אותו, ולא נראה שאחד יכול להכריח את השני לבנות קיר). ב) בין המרפסות יש מעבר כניסה לבניין. אנשים עוברים שם ואתה בכל מקרה צריך להישמר מהיזק ראייה. נכון שכעת המעבר נעול (הדלת התקלקלה ולכן משתמשים כעת במעבר אחר), אבל יכולים לפתוח אותו בכל רקע. הדין עם מי?
תשובה:
השכן יכול להתנגד שלא יפתח חלון למרפסת שלו. מטעם שמעושה עליו היזק ראיה. ולמרות שכאשר יש מרפסת יש היזק ראיה, ע"ז אמרו בגמרא שבחצר אני רואה אותך ואני יודע להסתתר ממך, ועכשיו שאתה בבית איני יודע מתי להסתתר. ועוד מצאנו שיכול למנוע ממנו שלא יעשה חנות בחצר כדי שלא ירבה לשבת שם ולהסתכל בחלון ביתו. וכמו כן כאשר יעשה סלון בחצר ירבה עליו בהיזק ראיה.

מהתשובה הראשונה עולה שבכל מה שקשור למרפסת אין בכלל דיון של היזק ראיה, ומהתשובה השניה עולה שיש היזק ראיה במרפסת. ואפילו במקרה שהיכן שממוקם החלון החדש היה קודם מרפסת וממילא יכלו לראות משם גם לפני כן.

תודה רבה

תשובה:

שלום וברכה,

לגבי השאלה הראשונה יש דו"ד אם יש חלונות או מרפסות מול המרפסת לכו"ע אין דין היזק ראיה כיון שבלא"ה יש אחרים שיכולים לצפות. אם המרפסת היא במקום גבוה שאין שום אדם שיכול לצפות נחלקו הדיינים האם יש דין של היזק ראיה למרפסת של ימינו שאין אחד יכול לצפות. אבל במקרה השני שהוא מרחיב את הסלון ופותח מרפסת ממש לחצר של חברו זה היזק ראיה חזק שממש צופה לתוכו ומונע ממשנו תשמיש לגמרי זה הרבה יותר מזיק מחלון ע"ג מרפסת, ולכן בזה יש ודאי דין של היזק ראיה מהדין שמונע ממנו כליל להשתמש בחצרו.

בהצלחה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל