לתרומות לחץ כאן

דם בביצים

שאלה:

בס"ד
שבוע טוב
שברתי ביצה והייתה בה נקודה אדומה, מותר להוציא אותה ולאכול את הביצה?
ומה הדין בביצים קשות מבושלות כשמגלים חלק אדום בחלבון הביצה? החלמון מותר לאכילה?

תשובה:

שלום רב

בנוגע לביצה המופרית מזכר, למנהג האשכנזים תמיד היא אסורה כולה, ולמנהג הספרדים אם הדם נמצא בחלמון כולה אסורה, ואם בחלבון רק הדם אסור, ראה שו”ע ורמ”א סי’ סו סעי’ ג.

לגבי ביצי תנובה יש דיון בין הפוסקים, ונקדים תחילה:

בנוגע לאיסור דם בביצים יש הבדל בין ביצים מופרות – שבאו על ידי זכר, שאם יש בהן דם דינן כמאכלות אסורות והכלים נאסרים וכו’, לביצים שאינן מופרות אלא מלאכותיות – על ידי חימום, שהדם בהן אסור רק משום מראית העין, ורק הדם עצמו אסור ושאר הביצה מותרת. ראה שו”ת אגרות משה יו”ד א ומנחת יצחק ח”א סי’ קו, ויביע אומר ח”ג יו”ד סי’ ב.

ביצי תנובה, רובן אינן מופרות, אולם כ15% מהן מופרות, ובזה מעיקר הדין יש ללכת אחר הרוב ולהקל בדינן כדלעיל וכן הוראת הגר”ע יוסף ביביע אומר ח”ב יו”ד סי’ ב ובח”ג סי’ נז, אולם יש שהחמירו בזה, ראה מנחת יצחק שם ואגרות משה שם סי’ לו ובשבט הלוי ח”ב סי’ כב, וכך מנהג העולם. אלא שגם הם לא החמירו אלא שיש להשליך את הביצה כולה, אבל הכלי בו בושלה לא צריך הכשרה ודי בכך שמניחים אותו 24 שעות ללא שימוש.

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. שלום וברכה ותודה מראש.
    מדוע באמת מותר לאכול ביצה קשה? הרי לא בדקו אותה ואחר בישול סביר מאד להניח שלא יראו אם יש טפת דם..? תודה

  2. יש מושג שנקרא כל היכא דאיכא לברורי מבררינן, כלומר עד כמה שניתן לברר יש חיוב לעשות זאת אבל עד כמה שלא ניתן, לא חייבים וזה נשאר בחזקתו שהוא כשר.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל