לתרומות לחץ כאן

הוצאת ס"ת מבית כנסת לטובת ס"ת חדש

שאלה:

שלום לכבוד הרב,
הוצאת ספר תורה מבית הכנסת לבית הכנסת אחרת למשמרת לטובת ספר תורה חדש.
אין לנו מקום בבית הכנסת לעוד ספר תורה. אבל עכשיו מישהו רוצה לתרום ספר תורה חדש. האם יהיה מותר להוציא אחד מהספרי תורה למשמרת בבית כנסת אחרת לטובת החדש או לא? האם זה משנה למי שייך הספר תורה לבית הכנסת או לאחד התורמים? האם יש הבדל אם יש חלוקה לקריאה בספרי התורה בכל חודש בספר אחר, ועכשיו כבר לא יקראו בו יותר עד שנתיים שנעבור לבית הכנסת החדש?
בברכה,
ויקטור בוחניק רחובות.

תשובה:

שלום וברכה

ברור שככל שיש התחייבות כלפי תורם מסויים לקרוא בספר שלו חודש אחד, אי אפשר לבטל התחייבות זו ולהפקיד את הספר שנתיים במקום אחר ללא שימוש. אבל במידה ולא קיימת כזו התחייבות ויש הזדמנות לקבל עוד ספר, שבהמשך גם ישמש ויהיה בו צורך, כשתכנסו למבנה החדש, אז מותר לעשות זאת, למה לא?

הערת אגב, באם אין ולא יהיה לכם צורך בעוד ספר וכל הרעיון הוא משהו רכושני כזה כמו שמצוי היום בבתי כנסת שיהיה עוד אחד ועוד אחד וזה לא בא לידי שימוש, זה נראה לי קצת חבל, יש לעודד את הבעלים לתרום לבתי כנסת הנזקקים לספרים, יש מקומות חדשים שאין להם ספרים, אין טעם סתם לקחת ספרים כדי שיהיה עוד משהו לרקוד איתו בשמחת תורה… כמובן שאם מעדיפים חדש המהודר יותר על פני ישן, אפשר להעביר את הישן למקום אחר בהסכמת הבעלים כמובן, אבל לא סתם לצבור, חבל…

הצטרף לדיון

תגובה 1

  1. סליחה על ההפרעה אבל קשה לי להתאפק…
    אני רואה הרבה בתי כנסת שיש להם יותר משלושה ס”ת (הכמות המקסימלית שבאה לשימוש בב”א. ר”ח טבת/אדר/ניסן שחלים בשבת וכמובן בש”ת) אך אין להם נביאים. לא עדיף לכתוב סט נביאים לפני הס”ת הרביעי? אתמהה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל