לתרומות לחץ כאן

תפילה בנץ כשיש כמה אנשים שמאחרים

שאלה:

בבית כנסת שלנו יש מניין מאוד מצומצם בנץ. המתפללים מגיעים עם איחור ומפספסים את הנץ ב10 דק׳, לכן יש אנשים שמעדיפים לעזוב באמצע וללכת למניין אחר כדי לתפוס את נץ. אבל בגלל העזיבה אין יותר מניין בבית כנסת ושאר המתפללים מסיימים את התפילה שלה ביחיד…
1- האם לעזוב באמצע יותר טוב מלהתפלל 10 דק׳ אחרי הנץ?
2- האם לעזוב את הבית כנסת ושלא יהיה אף אחד בזמן התפילה ? (הסכנה היא שאנשים שיגיעו יחשבו שבמניין מבוטל)
3- האם להתפלל 10 דק׳ אחרי זמן הנץ עדיין נקרא תפילת נץ?
תודה

תשובה:

שלום וברכה

בפוסקים בסימן נ"ה כתבו דברים חמורים על מי שעוזב את התפילה באופן שמחמת עזיבתו יתבטל המנין, הביאו על כך את הפסוק "ועוזבי ה' יכלו" [חלילה]. לכן, אין לעזוב באופן כזה שהמנין מתבטל בגללו, אבל, כן יש לעורר מאוד את האנשים לבוא בזמן, חבל להפסיד תפילה בנץ בגלל איחור של כמה דקות. אם יש ששה מתפללים שהגיעו לשמונה עשרה בזמן הנץ, ועוד ארבעה עדיים מתפללים ברכות יוצר, נראה שכדאי להתחיל שמונה עשרה ולסמוך על הדעות שזה נחשב תפילה בציבור ואותם ארבעה מצטרפים, כיון שהתפילה בנץ מאוד חשובה עד שנאמר שמי שמורגל בתפילה בנץ ועתה אין לו מנין, יתפלל אפילו ביחיד, ולכן כל שכן באופן זה שיש פוסקים שסבורים שזו תפילת ציבור.

מקורות:

על המחלוקת אם באופן זה נחשב תפילה במנין, ראה כאן.

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. ם בסופו של דבר יש מניין אבל העשירי שמגיע מגיע עם 20 דקות איחור וגם לא בטוח שיגיע כי עדיין לא ענה לטלפון האם לא עדיף לצאת מעבר לרחוב איפה שיש מנין?
    בנוסף לגבי הסברה של לא לעזוב מנין באמצע זה במידה ובטוחים שיהיה מנין אבל אם זה קורה רק אחרי 20 דקות זה לא נקרא טורח ציבור להחזיק את האנשים?

  2. אני רואה שלא הבנתי בכלל את שאלתך… כל עוד אין עשרה בבית הכנסת ודאי מותר לעזוב וללכת לבית כנסת בטוח יותר, אני דיברתי שכבר יש עשרה אלא שלא כולם הגיעו בתפילה כבר עד שמונה עשרה, בגלל שבאו באיחור, האם לחכות שיגיעו לשמונה עשרה או להתחיל עכשיו בנץ.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל