לתרומות לחץ כאן

חוב של נפטר ללא שטר או הוכחה

שאלה:

שלום,

האם היורשים חייבים לשלם חוב של נפטר ללא תיעוד כלומר בא אלי בן אדם וטוען אבא שלך היה חייב לי כסף סכום כך וכך אבל אין לו שטר אין לו הוכחה רק מספר סיפור יפה שלפני כמה שנים היה כך וכך ואז נשאר חוב סכום גדול,

האם חייבים לשלם את זה? אולי אבא שלי כן שילם ? אולי בכלל לא היה חוב אלא סתם משקר, איך אני אמור להאמין לאיש אם רק על פי סיפור שמספר או ממציא?

אם כן אין הדבר סוף, כל אחד יבוא ויגיד אבא שלך השאיר חוב כל כך,

הרי אין לי דרך לאמת את זה

תודה

תשובה:

שלום וברכה,

אבא שהוריש כסף ובאים בעלי חובות ותובעים את הבן, ויש להם עדים שהלוו לאבא כסף, אם זמן הפירעון היה אחר מיתת האב, או שבית דין הטילו נידוי על האבא שישלם והאבא מת תוך זמן הנידוי, או שהאבא ציווה לפני מותו שלא פרע את החוב, חייבים היורשים לשלם. אבל אם מת האב לפני זמן הפירעון, אינם חייבים לשלם. ואם אין עדים על ההלוואה לעולם אין הבנים צריכים לשלם. 

לסיכום: כדי לחייב את היורשים בחוב של אביהם צריך שיהיו עדים שהייתה הלוואה, וגם צריך שתהיה הוכחה ברורה שהחוב לא נפרע.

בהצלחה. 

מקורות:

שולחן ערוך חושן משפט הלכות גביית חוב מהיתומים סימן קח סעיף א:

מלוה על פה, אינה נגבית מהיורשים, אלא באחד משלשה דרכים, ואלו הם: כשחייב מודה בה וצוה בחוליו שיש לפלוני חוב עליו עדיין, או שהיתה הלואה לזמן ועדיין לא הגיע הזמן, או שנדוהו עד שיתן ומת בנידויו, כל אלו גובים מהיורשים בלא שבועה. אבל אם באו עדים שהיה אביהם חייב לזה מנה, אינו גובה מהיורש כלום, שמא פרעו. וכן אם הוציא כתב יד אביהם שהוא חייב לו, אינו גובה בו כלום, שמא פרעו… ואם אינה על אחת מג' דרכים אלו, אפילו יורשי הלוה אין טוענים כלל, אינם גובין מהם, דאנן טענינן להו שמא פרע אביהם. 

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל