לתרומות לחץ כאן

פוליטיקה בבית הכנסת

שאלה:

שלום לכבוד הרבנים שליט"א באתר דין,

זו שאלת רב, והתייעצות עם דרך תורה נכונה וגם לניסיונכם המקיף עם מחלוקות.

באחד מבתי הכנסת בהם אני מגיע יש "דרמה", אני מגיע לעיתים להתפלל בשבתות ולעיתים בערבית של חול, גם יש לי שם עת לתורה שהחלתי משתדל בו.

בבית הכנסת הזה מופיעות לאחרונה מחלוקות בעצימות מתגברת. הגבאי של בית הכנסת הוא אדם מיוחד, רחב לב, דורש תורה בחשק ומקרב לבבות תועים בעדינותו. כל פעילותו ללא שכר כבר שנים ואני מרגיש שהוא נאמן לה. בדרך חתחתים גם הצליח להניע לשדרוג חווית המתפלל/ת, הרחבת הפעילות הקהילתית ותחזוקת הקודש, הכל גיוסים איטיים. בסבבים האחרונים של הבחירות הוא החל לקחת צד פוליטי (כאופוזיציה) כדי לקדם יותר מסורת בעיר, שזה מהלך מבורך ומפורך כאחד. בפרט שמנגד, הראשות המכהנת החלה להסיר כפפות כשהעומד בראשה אדם המפוקפק ביושרו. כבר זמן מה שזה מתחיל להתעצם מול הגבאי וזה גורר את בית הכנסת פנימה. לדוגמא, בשנה האחרונה היום היחיד בשנה שהראשות "לא דאגה" שמזרקות המים הסמוכות לבית הכנסת לא תהיינה ריקות, היה דווקא בחג במעמד "תשליך" ועוד "סנקציות" עוקצניות למיניהן. עם החוסר נוחות אפשר לחיות, אבל כעת יש התקוממות נמרצת של "פעילים" מקורבים לראשות נגד הגבאי ופועלים להחליפו ועוד בשכר, הכל קיבלתי משמיעה, היתה שם לאחרונה התווכחות של מתפללים לא מוכרים כנגד הגבאי שהפכה לזירה רדודה שהגיעה לכדי זימון המשטרה, ב"ה שלא נכחתי בויכוחים בכותלי מקדש מעט עד כה.

העניין הוא שהתבשרתי שהשבוע עשוי להיות "מפגש" מחלוקות/עימות כנגד מעמדו של הגבאי כגבאי המקום, איפשהו בין התפילות או מיד לאחריהן, להנחת היסוד שלי זהו מפגש שעלול להרים טונים ועשוי בריתחא להוביל מתוך הכלל גם ציבור (מחילה שאני מדרג כשאני עצמי…) קצת בור ועם, ויש גם ציבור מתחזק, חשש לקבלת איסורי לשון וכו' ואווירת יציע משחק כדורגל – אני אפילו חושב שזו מטרת הביריונות לעורר תקריות שמציגות את בית הכנסת כטעון שיפור.

ולעניין השאלה, תחילה נרתמתי במילת הסכמה להגיע להראות נוכחות – התחייבתי לתפילה בלבד ללא נוכחות הפגנתית ואז הבעתי שאני לוקח צעד אחורה.

הדילמה שלי היא, בהינתן שיש כאן מאבק שבחובו הוא גם פוליטי אך גם תפקיד לצורכי ציבור של אדם תורני. שלדבריו מציע קידמה לאופק של יותר מסורתיות בעיר והגדלת פעילות של תורה, ושהמאורעות הללו הם חבלי לידה בתהליך. אני מרגיש תחושת חובה, שלא תבוא תקלת "אורו מרוז" שכזו, רצון לתמוך בעשייה לחיזוק מסורת בעירי ואני מבין את הערך של זה, אך בו בזמן יש כאן מעמד של 'תרחק מהראשות' וגם מודה שבמידת מה מחוויות עבר אני מנוסה לא לטובה מעסקנים ממולחים וסולד מהם, גם חושש מלבחור דרך שאינה מדויקת ונכונה בהתמודדות בעימותים.

האם מסתמן שיש כאן ניסיון, "השלמת פערים"? ניסיון לאבירות לב ואומץ, תמיכה במטרות טובות? מעמד די מדכדך רוחנית.

תודה רבה לזמנכם

תשובה:

שלום וברכה

קשה לי להבין מרחוק מה בדיוק קורה, אבל ברור שמי שפועל להרבות קדושה וטהרה בעיר יש לתמוך בו בכל עוז.

בכל מקרה, הדרך הנכונה להרגעת הרוחות ולעשייה נכונה וטובה, היא להיות מונהגים בכל הפעילות על ידי רב המקום, אינני יודע מנין אתם בארץ, אבל בכל מקום ניתן לאתר רב שפועל ועושה למען הרוחניות של העיר בלי לחשוש מאף אחד, יש לאתר אותו, לתת לו להנהיג את המאבק, וזה יהיה הטוב ביותר.

ברכה והצלחה.

הצטרף לדיון

2 תגובות

  1. שלום לכבוד הרב המשיב, תודה על זמנך בעיון האריכות שגללתי.

    הגבאי איננו רב אך בן תורה. רב העיר יושב בבית המדרש כשלוש דקות הליכה ממנו ומשרדי הרבנות לא יותר מעשר דקות. הרב שדורש תורה ודאי יודע, ההתרחשויות הללו כבר ידועות למרחוק והרוב יודעים ואני מתרשם שיש ריחוק של סמכויות מסוימות מטעמי חשש "להתעסק" עם העומד בראש.

    בהינתן שהרכב התומכים הוא ההרכב, ואף אחד לא הגיע עד כה בסמיכות, והינתן דברכם כאן אני פשוט אגיע כפי שנשלח אלי משמיים, אתפלל, אשתוק ואמשיך הלאה. ובע"ה שלא תבוא תקלה.

    תודה לכם ויום טוב

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל