לתרומות לחץ כאן

ספר תורה חדש – כמה פעמים להשתמש?

שאלה:

חברי שהוא גבאי בית כנסת סיפר לי שיש להם ספר תורה חדש בנוסף לשישה הקיימים. הספר החדש יצא במשך שנה באופן רצוף.אני מניח שהוא השיג את הסכמת בעלי הספרים האחרים ולכן שאלתי מתייחסת לכבוד הספרים האחרים. מן הסתם הספרים האחרים ודאי יצאו כספר שני רק במועדים. והאמת שלא שאלתי לגבי שני וחמישי.
אצלנו בביה"כ נהוג מאז הקמת הביה"כ לפני כ 60 שנה ע"י עולי ג'רבא ותוניס, להוציא ספר חדש במשך חודש ולאחר מכן מוציאים ספרים אחרים במשך חודש לפי התור, וחוזרים על הליך זה במשך שנה. כך יוצא שחצי מהס"ת החדש עובר הגהה בשנה הראשונה. ולכן שאלתי היא: מה היא ההנהגה הנכונה או הסבירה ?

תשובה:

שלום וברכה

אינני חושב שיש בזה ענין של כבוד, ככל שהם כך נוהגים תמיד. יש בזה כן ענין של סיכומים קודמים עם בעלי הספרים הקודמים. בהערת אגב אני רק יכול לומר שבאופן אישי אילו היה לי ספר ךורה לא הייתי משאיל אותו לבית כנסת שיש בו כבר חמישה ספרים וקיים בו רק מנין אחד לתפילה… אין כל ענין שספרים ישבו סתם בארון הקודש, בית כנסת כזה לא זקוק ליותר משלושה ספרים, זה המקסימום שמוציאים בשבת אחת. כמות כזו מיועדת לבית כנסת שיש בו כמה חדרי תפילה ומנינים שונים בשעות ושנות וכדומה.

יש כל כך הרבה בתי כנסת שזקוקים לספרים מהודרים, עדיף להשאיל שם גם אם התורם אינו מתפלל שם, כך יזכה שהספר שלו יביא תועלת וירבה קדושה.

ברכה והצלחה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל