לתרומות לחץ כאן

איך אפשר לדעת ולקיים הכל?!?!

שאלה:

הבורא הוריד אותנו לעולם כשאנו לא יודעים כלום, שום הלכות איך להתנהג וכדו'. מצד שני אנו מקבלים ייסורים וגיהנם כשאנו חוטאים גם בשוגג, איך זה מסתדר? נכון שאנו אמורים ללמוד ולדעת את ההלכות כולם, אבל אין זה ביכולתם של רוב האנשים שעושים לפרנסתם כשנשאר להם שעתיים/שלוש ללמוד ואז הם כבר עייפים או שהם צריכים להספיק ללמוד גמרא והלכה ומוסר וחסידות, לדעת הכל. איך אפשר, הרי לא נתנה תורה למלאכי השרת – ובכל זאת מכות נקבל? וגם תשובה מהקב"ה לא עוזר ע"ז. שהרי הכפרה אינה קשורה למחילה שכן אם ראובן גזל משמעון מנה ושמעון מוחל לו על פעולת הגזילה עדיין צריך ראובן להחזיר לשמעון את המנה, ולכן הקב"ה טוב וסלח כשחוזרים בתשובה אבל נצטרך עכ"פ כפרה בעולם האמת או כאן? אשמח לקבל בהירות, תודה רבה !

תשובה:

שלום וברכה,

ראשית, אני בטוח שבכל הנוגע לידיעת המעשה אשר יעשון, ההלכות השכיחות והמצויות לנו בחיי היום יום, כל יהודי יכול לדעת ולשים לב, זה לא כל כך מסובך ומתרגלים אליהן. כמובן יש להשקיע לימוד שיטתי ויסודי של הלכה כל יום, ועל זה נאמר כל השונה הלכות בכל יום מובטח לו שהוא בן עולם הבא.

לגבי שאלתך – אם אנסח אותה במילים שלי… איך יכול להיות שאותה תורה מתאימה גם לגדולי הראשונים הרשב"א הריטב"א הרמב"ם והרמב"ן, וגם לי הקטן… איך יכול להיות שהדרישה מאיתנו תהיה שווה מבחינה מעשית?!

שמעתי מפי הגר"ש פינקוס זצ"ל משל מאלף: משל לרופא תורן לילה בבית החולים, שקיבל אחריות למחלקה עמוסה של ימי חורף קשים, כאשר הרבה זקנות במסדרון וכו'. אמר לו ראש המחלקה, שים לב! כל עוד יש שקט במחלקה ואתה יכל לפקח היטב על כל מה שקורה, הכל מצויין, אבל אם מתחיל בלגן, זה צועק ההוא נזקק וכו' וכו', תבקש עזרה. טוב. 1:00 בלילה מתחיל בלגן, והרופא רץ מפה לשם ועושה באמת מאמיצים שלא יתוארו, אבל איך אפשר לשים לב להכל?… שני חולים מתו מחמת חוסר טיפול יעיל מהיר. הרופא נקרא לשימוע והתחיל לטעון בדמעות, אתם יודעים כמה רצתי ומה עשיתי??? מה אפשר יותר??? אמר לו ראש המחלקה: אבל אמרתי לך, אם אי אפשר תבקש עזרה!!! עד כאן המשל.

והנמשל, נכון, אנחנו לא רמב"ם ולא רמב"ן, אבל אם קשה, מי ביקש ממך להיות לבד? תבקש עזרה!!! אדם שישעה כל שביכולתו ויבקש סיוע מבורא עולם, לא יכשל! פתחו לי פתח כחודו של מחט ואני אפתח לכם כפתחו של אולם. אנחנו לא לבד…

שנזכה לכל הטוב.

הצטרף לדיון

4 תגובות

  1. ידוע מר' יהונתן אייבשיץ שמי שלא עבר על הלכות שבת א"א שלא יכשל בהן, ככה שלא כל אחד יודע את כל הלכות שבת או לפחות עבר עליהן (לא מדבר על הלכות יחוד לדוג' שרבו העמי-ארצות בסוגיא זו, ועוד מקצועות התורה) והדרא קושיא לדוכתא. וגם לפי מה שכתבתם יש פתרון על דברי הרבי ר' יהונתן – אפשר להתפלל, אלא מאי אין זה פתרון…

  2. מי שיעשה את ההשתדלות המוטלת עליו מובטח לו שלא יכשל, רבי יהונתן מדבר מה היא השתדלות. ללמוד הלכות שבת. לא ניתנה תורה למלאכי השרת. בתורה משמחת ולא גורמת לחרדות.

  3. אם אכן לאדם יש רק שעתיים או שלוש ביום ללמוד, הרי שכדאי לו שילמד לפחות בשנים הראשונות הלכה,ורק אחר שידע ויקיף את עיקרי ההלכות באופן שלא יכשל, יתחיל גמרא..
    דעת הש"ך כמדומני, שאדם שיש לו רק שלוש שעות ביום ללמוד,ילמד אך ורק הלכה.וכך מביא הגר"ע בפסיקתו להלכה..

  4. מאז ומתמיד אנחנו קצת חלוקים בענין זה, אני תמיד סבור שיש לחלק את הזמן, כדי לקבל טעם בלימוד, אבל היום אני לא מתווכח איתך, כי אני שמח שחזרת להגיב כאן…

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל