לתרומות לחץ כאן

מע"מ על מוצר האם זה חלק מהמחיר?

שאלה:

בס"ד
תשלום מע"מ שחנויות גובות עבור מוצרים האם זה חלק מהמחיר של החפץ או שזה נחשב שהם גובים את זה עבור המדינה, ויש בזה כמה נפק"מ
א' לענין דמי שביעית אם יש פירות שביעית שהחנות גובה עבורם מע"מ האם כל הכסף נחשב דמי שביעית או שהחלק של המע"מ אינו דמי שביעית
ב' חנות שגבתה עבור מוצר מסוים סכוף כסף וחשבו שהמע"מ הוא 18% ובסוף התברר שזה רק 17% האם הם צריכים להחזיר ללוקח את ההפרש.
ג' אם ננקוט שאין דינא דמלכותא בשלטון של יהודים באר"י, האם מי שקנה בחנות ושילם מע"מ הוא יכול לדון את אותם 17% שהוא שילם ככסף שהמדינה לקחה ממנו שלא כדין ולקחת מהם החזר כשמתאפשר לו וד"ל. או שזה היה המחיר של המוצר ואין לו דין ודברים כלפי המדינה [אלא רק למוכר].

תשובה:

שלום וברכה,

א. תשלום מע"מ הוא חלק מתשלום המוצר. כיון שהתשלום מע"מ מוטל על המוכר ולא על הקונה. ואם יפטרו את המוכר מלשלם מע"מ, או שהוכר הצליח להתחמק מתשלומי מע"מ, לא יצטרך המוכר להחזיר את המע"מ לקונה, אלא הרווח שלו. ולכן אדם שהזיק לחברו מוצר השומת נזקים תהיה לפי המחיר בשוק כולל מע"מ ולא מפחיתים ממנו את המע"מ. 

בזכר למחצית השקל יש נוהגים לתת ערך של מחצית השקל של התורה, ויש מחשבים את המחצית השקל ללא מע"מ. ולא הבנתי מודע החישוב ללא מע"מ הרי ודאי שבנזיקין יחשבו מע"מ וא"כ מדוע במחצית השקל לא נחשב מע"מ.

ב. וכן בפירות שביעית כל התמורה שמקבל המוכר כולל מע"מ חל ע"ז דין של קדושת שביעית.

ג. גם לשיטות שאין דינא דמלכותא בא"י, אסור להוציא את המע"מ מהמדינה ע"י גזל, וזה לא תלוי בצדדים הנ"ל, וגם אם הם לקחו ישירות מיסים או מע"מ אסור לגזול מהם גם אם אין להם כוח של דד"מ לחייב מיסים, כיון שבסופו של דבר הם לא מוגדרים כליסטים אלא הם נותנים לאזרחים את המיסים שהם גובים.

בהצלחה.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל