לתרומות לחץ כאן

גט לחומרא לאחר שכבר נולדו ילדים מהשני

שאלה:

לפני 13 שנים נישאתי ומנישואים אלו נולדה בתי הבכורה. לימים ניסינו לחזור שנתיים אחרי הגירושים ואחרי שסיימתי זוגיות עם בן זוג אחר. בזמנו אמרו לי לעשות גט לחומרא מהגרוש כי ניסינו לחזור וכי היו בינינו יחסי אישות הנסיון לחזור לא צלח ותוך זמן קצר נורא זה נכשל. לא עשיתי את עניין הגט לחומרא והמשכתי בחיי. לפני 5 שנים נישאתי שנית והתגרשתי שוב לא מזמן. מנישואים אלו נולדו לי 2 בנות. השאלה היא כזאת, האם זה שלא עשיתי גט לחומרא מהראשון הלכתית נשארתי נשואה בגלל הניסיון הקצר הזה לשקם? ושתיים האם הנישואים השניים שלי אז פסולים והבנות האלו חלילה ממזרות? אני בחרדות מזה מאז שהתחלתי לחשוב על זה. אשמח לתשובה

תשובה:

שלום רב, אכן היה ראוי לעשות גט לחומרא בסיטואציה הזו. א' הדוגמאות לכך שצריכים גט לחומרא לאחר הגירושין זה או שיש עדים על הייחוד או שבני הזוג מתגוררים ביחד כבני זוג. בבית שמואל בסי' קמט סק"ב הביא מחלוקת הפוסקים האם כאשר בני זוג גרים ביחד זה עצמו נחשב לעדי יחוד או לא. לכן, השאלה היא האם במקרה שלכם יש גם עדי יחוד (לדוגמה, עדים כשרים שראו את בני הזוג נכנסים לבית ריק מאנשים אחרים). או שהנושא הוא בגלל שחייתם ביחד כבני זוג למשך תקופה מסויימת (גם אם היא קצרה)?

אם הנושא הוא מחמת המגורים המשותפים, לגבי הילדים אפשר לקהל משום שזה עצמו תלוי במחלוקת ראשונים אם זה נחשב לעדי יחוד או לא, ואפשר לצרף סברות נוספות להתיר, יש סברא שהוזכרה כבר בשאגת אריה שבזמנינו אנשים לא מתכוונים לשם קידושין, אז נכון שבמקרה שלכם החזרה כן היתה למען ניסיון נוסף אולם ניסיון כשמו כן הוא ולא שזה עצמו יעשה קידושין. ויש גם את סברת הרדב"ז שהובאה שם בפתחי תשובה בהנחה שלא שמרתם נדה באותה תקופה. 

אבל לגבי גט לחומרא היום, לכאורה כדאי מאד לנסות ולקבל, משום שחורת איסור אשת איש היא חמורה מאד וזו גם הסיבה להרבה מההלכות הללו, לכן אמנם יש כאן היבט שעשוי להיות לעז על הילדים אבל כאשר הוחנים את המכלול לעניות דעתי כדאי מאד להשיג ממנו גט ולדאוג שהדבר לא יירשם ובכך נמנע מהם לעז מיותר.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל