לתרומות לחץ כאן

אמירה לגוי כשאצל הגוי עדיין שבת

שאלה:

שלום
יש לי סינון על האינטרנט של המחשב, הסינון שייך לחברה כלשהיא באנגליה
הם חוסמים לי הרבה דברים ואם יש אתר או דף אינטרנט שאני רוצה גישה אליו אני צריכה לשלוח להם בקשה והם בודקים תוך כמה דקות מזמן הפניה ומחליטים אם לאשר או לא.
למיטב ידיעתי החברה היא חברה גויית. האם יש בעיה לשלוח להם בקשת גישה במוצאי שבת כאשר שם עדיין שבת, כי אני יודעת שיש שם אנשים שיענו לי אפילו ששם עדיין שבת
תודה רבה

תשובה:

ככל שהעובדים שם גויים אין חשש, כיון שאצלך כבר לא שבת והם אינם מצווים בשמירתה.

איסור עשיית מלאכה הוא על האדם במקום ובזמן שבו הוא פועל ונמצא, ולא היכן שנפעלה פעולתו. משום כך, אדם הנמצא במקום שכבר יצאה שבת וגורם לפעולה שתגיע למקום שלא יצאה עדיין שבת מותר לעשות זאת, וכן אין בעיה שאומר שם לגוי לעשות מלאכה כיון שהגוי אינו מצווה לשבות ואצל היהודי כבר לא שבת..

מקורות:

שו”ת שבט הלוי חלק ח' סימן מ' [שדן בענין השארת מכשיר הפקס פתוח בשבת שאכן שרי לשלוח ממקום שעדיין לא נכנס שבת למקום שכבר נכנס ואין בזה חשש חילול שבת. אך אסור להשאיר את מכשיר הפקס עצמו פתוח]. [וע”ע בדבריו בח”ה סי’ כח, שדן על אופן שעושה מסחר על ידי המחשב וכה"ג שבעה ימים]. ובשו”ת יביע אומר (ח”ב סי’ טו אות ד ואילך). וראה בארוכה בזה בשו”ת יחל ישראל סימן יט, וגם הוא דן במכשיר הפקס שבו יש חששות נוספים וכן חושש לזילותא דשבת, אך חששות אלו אינם מצויים במייל שבזמן השבת עצמה לא ניתן לדעת כלל שהגיעה השאלה וכדו' ורק לאחר השבת רואה המקבל שהגיע בשבת.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל