לתרומות לחץ כאן

קניית סחורה מכסף גנוב

שאלה:

אדם שמוכר טלפונים זול יותר מהמחיר הרגיל, שאותם קנה ע"י גניבת פרטי אשראי של אנשים שונים. האם מותר לרכוש ממנו מכשירי טלפון שהם עצמם לא גנובים?

תשובה:

שלום וברכה,

ישנם שני איסורים א. לקנות דבר גנוב מהגנב כאשר לא היה עדיין יאוש ושינוי רשות – משום שמחזק את הגנבה. ב. ויש איסור מסייע לגנב כאשר הגנב נהנה ממעשה הגנבה. במקרה הנ"ל הפלאפונים אינם גנובים כיון שהגנב לא גנב פלאפונים אלא גנב את הכסף, ולכן אין את האיסור הראשון. אבל איסור מסייע לגנב כאשר נהנה וקונה מהגנב, ואיסור זה חל גם אם היה יאוש. אולם האיסור השני הוא דווקא אם ברור שאותו חפץ הוא גזול, אבל אם יש לגנב הרבה פלאפונים שקנה מכסף גזול, ומעט פלאפונים שקנה כדין, מותר לקנות ממנו, משום שיש לתלות שהפלאפון שקונה הינו מהמועט שאינם גזולים.

בהצלחה.

מקורות:

שולחן ערוך חושן משפט הלכות גזילה סימן שסט

סעיף א

אסור לקנות דבר הגזול מהגזלן, ואסור לסעדו על שינויו כדי שיקנהו, שכל העושה דברים אלו וכיוצא בהם מחזיק ידי עוברי עבירה ועובר על ולפני עור לא תתן מכשול (ויקרא יט, יד). והלוקח ממנו מטלטלין, דינו כלוקח מהגנב, שנתבאר בסימן שנ"ו. 

סעיף ב

אסור ליהנות בדבר הגזול, ואפילו לאחר יאוש, והוא שידע בודאי שדבר זה הוא הגזילה עצמה. כיצד, ידע שבהמה זו גזולה, אסור לרכוב עליה או לחרוש בה; גזל בית או שדה, אסור לעבור בתוכה או ליכנס בה בחמה מפני החמה ובגשמים מפני הגשמים, ואם דר בה חייב להעלות שכר לבעלים אם היתה עשויה לשכר;

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל