לתרומות לחץ כאן

משלוח של מזכרות לאירועים שלא הגיע בזמן

שאלה:

שלום וברכה.
אנחנו מוכרים מזכרות לאירועים (ברכונים וספרונים עם התאמת אישי).
קיבלנו הזמנה מי לקוח בארץ שרצה שנשלחו 100 יחידות לחו"ל -כנירא קרובי משפחה-, עם התאמה בכריכה (הטבעת שמות החתנים). בגלל המישקל הכבד, חילקנו את הסחורה לשתי חבילות של כ50 יחידות כל אחד.
הלקוח שילם בארץ שילם עליו + על המישלוח לצרפת.
בשתי הטפסים שמילינו בדואר לא כתבנו ערך ולא צירפנו חשבונית -לפעמים בחו"ל כשאין חשבונית לא עושים להם לשלם מס במדינה יעד-.
לפני יומיים, קיבלנו טלפון מי דואר ישארל שאחד מהחבילות חזר לארץ.
לפי מה שאני יודע מי מדינות כמו ישראל וספרד, בד"כ כשחסר חשבונית והמכס רוצה אותה, הם מודיעים לכתובת היעד כדי לברר את הערך של הסחורה ולפי זה לחשב את המס.
החתנים כנראה לא שמו לב שחסר מוצרים, גם הלקוח מהארץ שביצע את ההזמנה לא אמר לנו כלום. עכשיו עבר החתונה אז אני חושב שלא יהיה להם מה לעשות עם הזמירות שבת, וגם לנו אין לזה כמעט שווי כי כבר כתוב השמות שלהם בכריכה.
מה עלינו לעשות?

תשובה:

שלום וברכה,

המוכר חייב לספק את הסחורה לקונה כיון שהקונה שילם עבור הסחורה, ולא יכול להשאיר אצלו את הסחורה בטענה שאין לקונה תועלת בה, אלא עליו לעמוד בקשר עם הקונה בקשר להמשך הסחורה שלא נשלחה.

אם הקונה טוען שאינו צריך למשלוח אחרי החתונה ולכן רוצה לבטל את העסקה ודורש את הכסף בחזרה, חייב המוכר להחזיר לקונה את הכסף ולהשאיר את הברכונים בידו.

בהצלחה.

מקורות:

הקונה הזמין ברכונים ולכן חייבים לספק לו את הסחורה – ומוטל על המוכר להשלים את העסקה. וכמבואר בשו"ע סימן רלב ס"א שאם היה טעות במדה ובמשקל חייב המוכר להשלים את המקח. אולם אם הקונה טוען אחרי החתונה שאין לו תועלת בברכונים, רשאי הקונה לבטל את ההזמנה ולדרוש החזר תשלום, כמבואר בב"ח שם שאם הקונה אין לו צורך בהשלמת הקנייה כיון שכבר נערכה הסעודה, לא יכול המוכר להשלים את המקח אלא המקח בטל. ומאחר ובהזמנה אין הסחורה שייכת לקונה אלא עד שיקבל לידיו, אם לא קיבל ונערכה החתונה יכול לבטל את המכר. 

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל