לתרומות לחץ כאן

מעשר כספים משובר זיכוי לקניות

שאלה:

לפני חג הפסח קבלתי מקופת צדקה כרטיס דומה לכרטיס אשראי טעון בסכום כסף וניתן לקנות אתו ברשימה מסוימת של חנויות את כלל צרכי החג מזון ביגוד הנעלה כלי בית וכו' האם צריך להפריש מזה מעשר כמו מכסף מזומן?

תשובה:

שלום רב,

דעת החזו"א שאם קיבל חפץ מסוים ששוה כסף אין צריך להפריש מעשר כספים משוויות החפץ. ויש שחלקו. והמנהג כשיטה א' שאין צריך.

ולכן אם קיבל זיכוי קנייה לקנות דבר מסוים אינו צריך להפריש משוויתו מעשר. אך אם קיבל שובר לקנות בחנות מסוימת, ולא הוגבל מה לקנות, ויכול לקנות איזה מצרך שיחפוץ באותה חנות, דעת הגאון רבי ניסים קרליץ שחייב לתת מעשר כספים, ואין דינו כמקבל חפץ או זיכוי לחפץ מסוים.

מקורות:

דעת החזו"א הובא בספר דרך אמונה הלכות מתנות עניים פרז ז ס"ק כז. דעת הגר"נ קרליץ הובא בספר חוט שני הלכות יו"ט עמוד שנא. ועיין בזה בעלון המשפט גליון 29 סעיף 7 והערה מספר 18

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל