לתרומות לחץ כאן

חיממו דג עם רוטב על הפלטה בשבת

שאלה:

שלום
בשבת בבוקר אחד הילדים הוציא מהמקרר סיר דגים שיש בו הרבה שמן
והניח על הפלטה וזה הגיע לרתיחה
האם היה מותר לנו לאכול מהדגים?
תודה רבה
אם אפשר לציין מקור
פסח כשר ושמח

תשובה:

בדין הנאה ממעשה שבת יש לנו כלל, שככל שיש דעה בהלכה שהדבר מותר, אף שאנחנו פוסקים לאסור, אין איסור הנאה ממעשה שבת, כך הביא המשנה ברורה בתחילת סי' שיח מפרי מגדים. ולכן, כיון שיש סוברים שכאשר הרוב יבש והמיעוט רוטב מותר לחמם על הפלטה בשבת, והגר"ע יוסף אף הכריע כך להלכה, אף שדעת רוב פוסקי זמנינו לאסור בזה, בדיעבד אין איסור מעשה שבת.

הצטרף לדיון

5 תגובות

  1. אני רוצה להדגיש שגם לדעת הגר"ע, מה שמותר לשים רובו יבש ומיעוט נוזל על הפלאטה זה דווקא שאין דעתו על הרוטב,אבל אדם שחימם תבשיל שרובו יבש והרוטב מועט,אבל מתבל את הפת עם הרוטב ונהנה ממנו והרוטב הופך לחשוב בעיניו,אז אפילו הרוטב מועט מאוד בכמות, לא פשוט שיועיל להתיר חימום בכהאי גוונא

  2. זה עוד נושא איך מחזירים לפלטה ומחלוקת ידועה, לדעת רוב פוסקי זמנינו אין להחזיר אליה ישירות אלא על כלי הפוך ויש שאף החמירו רק על קדרה מלאה, ודעת הגר"ע יוסף להתיר בפלטה [ולא בבלעך על הגז וכדומה].

  3. יש לציין ששיטת הגר"ע בנושא הנחה ישירות על הפלאטה אינה שיטת יחיד.
    גם הגאון הרב משה לוי, אחד מגדולי פוסקי ספרד ב-50 השניןם האחרונות מתיר להדיא, וכן דעת האור לציון (אם כי יש לציין שהאור לציון מתיר להניח ישירות על הפלאטה אבל לא במרכזה, אלק רק בחלק ממנה)

  4. כלומר לא כנגד הגוף חימום? זה עוד נושא רחב מה נקרא סמוך לאש ומה על האש, נושא זה כמעט לא מעשי בפלטה יותר שייך בבלעך. תציין יותר מדוייק.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל