לתרומות לחץ כאן

אכילה לפני מוסף בשבת

שאלה:

האם מותר לאכול לפני מוסף ובאיזה הגבלות? מה בקשר לקידוש? חייבים לקדש לפני? או אחרי? במידה ואכן מקדשים לפני האוכל הרי שלא יספיק טעימה בעלמא אלא נצטרך לאכול יותר בשביל שיחשב קידוש במקום סעודה? והאם עדיף אכילה לפני שחרית או בין שחרית למוסף? ושאלה אחרונה להיום, במידה ואכן מפרידים שחרית ממוסף, מתפללים שחרית במניין מוקדם ומוסף במניין מאוחר יותר, מתי עדיף לשמוע קריה”ת? במניין של שחרית או במניין של מוסף?

תשובה:

להלכה, זמן קידוש הוא מיד לאחר שחרית ולכן יוצאים בו ידי חובה ולא צריך לעשות קידוש נוסף ואסור לאכול אחרי שחרית ללא קידוש. כמובן יש לאכול כזית שיהיה קידוש במקום סעודה. 

את הקריאת התורה יש לעשות סמוך לשחרית.

מקורות:

ראה כאן בהרחבה.

הצטרף לדיון

4 תגובות

 1. לגבי קריאת התורה סמוך לשחרית, אשמח לקבל מקור לדברי כבוד הרב שליט"א.
  יורשה לי להעיר כי מזה כמה דורות היה נהוג בקהילות רבות לקיים בשבת בבוקר מניין נוסף של תפלת שחרית. בדרך כלל היה נקרא "מנין השכמה". המניין הזה נועד עבור חולים וזקנים שהיה קשה להם להמתין זמן רב עד אחרי סיום תפלת מוסף, לכן בשבת ויו"ט התפללו שחרית, הלכו לביתם לקדש ולסעוד מעט, ומאוחר יותר חזרו לבית הכנסת לקריאת התורה ותפלת מוסף ברוב עם יחד עם כל בני הקהילה.
  אם אינני טועה, נזכר מנהג זה גם במשנה ברורה.
  לפי זה נראה שעדיף להסמיך קריאת התורה למוסף.
  אולי יש לחלק, כי שם הרי מדובר בכאלה שקשה להם להמתין, ואף עצם קיומו של המניין לא היה עניין של "לכתחילה" (בקהילות מסויימות הקפידו שהחזן שלמניין השכמה לא יעמוד במקום הקבוע של החזן, אלא על יד סטנדר שהועמד מהצד. וכן עוד כמה סימני היכר כעין זה). לכן העדיפו את הקריאה בצבור על פני הסמכתה לשחרית?

 2. תודה.
  השאלה הגיעה מחמת שאני אוהב להתפלל שחרית מוקדם. המניין השני גם לא מספיקים זמן ק”ש הראשון (מעדיף ק”ש עם ברכותיה בזמן א’ ולא את הפתרון של ק”ש לפני התפילה) וגם זה מסתיים מאוד מאוחר וקשה לי להמתין עם האוכל לכתחילה להישאר עד הסוף אך אם יש סיבה מיוחדת, ארצה ללכת עם הילדים למוסף וכדומה, אם לא אוכל משהו לפני כן זה מאוד יקשה עלי וגם ישבש לי את זמני הסעודות. אך שוב מה ההגבלה? הרב כתב שכזית זה מינימום אך מה המקסימום? (וכי לא צריך כביצה?)

 3. למה לא תתפלל איתם עד סוף התפילה, תעשה קידוש בנחת ואחר כך תלך למוסף עם הילדים ותלמד משהו כשהם מתפללים. אני עושה כך לפעמים

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל