לתרומות לחץ כאן

עדות בקידושין – עדים שאינם מקפידים

שאלה:

שלום לכם

רציתי לשאול אתכם אם שני אנשים שומרים תורה ומצוות ואחד מהם או אפילו שניהם לא מקפידים על דברים מסויימים כמו עניין של תולעים שמצוי בירקות מסויימים האם הם יכולים להיות עדים לחתונה?

תשובה:

שלם רב,

כן. האיש אינו פסול לעדות בקידושין. 

אני לא יודע לאיזה סוג הקפדה אתה מתכוון, יתכן שזה סוג של חומרא שהם אינם מקפידים על כך וזה ברור שאינו פוסל אותם מלהיות עדים. אולם אפילו אם אין זה חומרא בעלמא אלא עיקר הדין, עדיין לכאורה אינם נפסלים בכך, משום שברור שאינם מתכוונים לעבור על ההלכה, אלא שהם סבורים שזו הקפדה יתירה ולכן אינם מקפידים על כך, וממילא אינם נפסלים לעדות.

כדי לפסול אדם לעדות, צריך שיהיה מודע לאיסור. כלומר, שידע שיש בזה איסור ובכל זאת הוא עובר עליו  אבל במקרה שהוא סבור שאין בזה איסור והשאר שמקפידים על כך הם רק "מחמירים" וכד', הוא לא נפסל לעדות. ראה בשו"ת רע"א קמא סי' צו שדן בכשרות עד שנוהג התגלח בתער, ומדבריו נראה שאם העד אינו מודע לחומרת העבירה אינו נפסל. וז"ל: "א"כ י"ל דהשחתה בתער דנתפשט בעו"ה אצל הרבה לא חשב שזהו איסור כ"כ דלא משמע להו לאינשי דאסור, וכאשר באמת נזכר בג"ע דהשיב להמוכיח שהרבה אנשים חשובים עושים כן, וכיון דבאמת פשתה המספחת בזמנינו גם לאותן הנזהרים בשאר דברים נדמה להם דאינו איסור כ"כ".

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל