לתרומות לחץ כאן

כביסה בערב שבת

שאלה:

שלום כבוד הרב,

אני מעוניין לעשות כביסה במכונת כביסה ביום שישי סמוך לכניסת שבת (אין לי מתי במהלך השבוע אני עובד שעות מרובות). ואני מעוניין לעשות את הכביסה בלי שהמכונה תיסחט את הבגדים (כי יש בגדים שזה הורס אותם).

האם מותר לעשות את הכביסה לפני שבת, למרות שאחרי שאתלה את הבגדים לייבוש, יטפטפו מהם מים גם במהלך השבת, כלומר אחרי שתכנס השבת?

תשובה:

שלום רב

זה שהכביסה מטפטפת בשבת זה לא משנה לכלום, מלבד העובדה שהיא תהיה מוקצה כיון שאינה ראויה לשימוש כלל, ולכן בשבת אל תשתמש בה. אלא שלכתחילה יש לכבס ולגהץ את הבגדים ביום חמישי [וזה עדיף גם על שאר ימות השבוע]. אמנם מי שלא הספיק רשאי בזמנינו לעשות זאת ביום שישי לצורך שבת, כיון שהטירחה בכך כיום היא מועטת, שיש מכונות כביסה ומגהצים מהירים.

מקורות:

מקור התקנה לכבס ביום ה', בגמרא בב"ק פב א, וברמב"ם הל' שבת פרק ל'. דין זה הובא בטוש"ע בסי' רמב סעי' א, במגן אברהם שם מבאר על פי שיטת הרא"ש בב"ק שם, שעיקר התקנה היא שלא לכבס ביום שישי, כדי שיהיו פנויים לעסוק בצרכי שבת. אולם באליה רבה שם ס"ק ט מבאר, שעיקר התקנה היתה לכבס בחמישי, כדי שיהיו צרכי שבת מזומנים לו, ולדבריו יש עדיפות ליום חמישי על שאר ימי השבוע, ובמשנה ברורה הביא שם שני טעמים אליהו וצידד כדעת האליה רבה. וכ"כ החיד"א בס' מחזיק ברכה שם. מש"כ שאם לא הספיק לכבס את בגדי השבת קודם יכבס בשישי, כ"כ בס' מטה יהודה והוראת פוסקי זמנינו לסמוך על דבריו כיום שהכיבוס קל ומהיר, ובפרט לטעמו של האליה רבה הנ"ל שהוא העיקר לדינא. אלא שכדאי לעשות זאת לפני חצות היום.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

שאלות שנצפות עכשיו:

מאמרים אחרונים

מדריכים הלכתיים

הכנו עבורכם
דבר תורה לשבת!

מחפשים כל שבוע איזה דבר תורה להגיד בשבת?

מעכשיו תקבלו כל שבוע דבר תורה ואת כל השאלות הכי מעניינות אליכם למייל